кейси

Unisender. Кейс студентів Професіуму в Проджекторі— стратегія виходу продукту на зарубіжні ринки

На річному Product Management Professium під кураторством Олександра Іванова студенти розробили проєкт для реального замовника. Під час навчання вони провели маркетингове дослідження, результатами якого ділимось у цій статті.
Освоєння нових ринків для компанії — це робота в умовах підвищеної невизначеності. IT-бізнесу «перетнути кордон» трохи легше, адже не обов'язково бути присутнім у новій країні фізично. Та ризиків все одно вистачає. Аби зробити їх якомога меншими, необхідні глибинні маркетингові дослідження. Їх взялися проводити студенти річного професіуму з продуктового менеджменту.

Кейс на тиждень

Куратор курсу Олександр Іванов тримав інтригу до останнього — про замовника студенти дізналися лише за кілька днів до брифу. Ним виявився Unisender — сервіс з email- та SMS-маркетингу, який сьогодні представлений на ринках кількох країн. Продакт менеджер Максим Ярич та CEO Максим Соловйов озвучили маркетингове завдання:

«Визначити цільовий продукт у портфелі компанії і для нього дослідити можливості освоєння зарубіжних ринків: оцінити користувацькі сегменти, проаналізувати конкурентів і в підсумку диверсифікувати ризики».
команда Валерії Шукатки
Чим більша різноманітність, тим більше шансів на виживання. Цей генетичний принцип знайшов застосування і тут. Щоб отримати кілька стратегій виходу на новий ринок, Олександр Іванов розділив студентів на чотири групи, які працювали паралельно. Також куратор вдався до експерименту і вирішив не ставити проєкту дедлайн. «Це кейс на тиждень, максимум півтора», — сказав він перед стартом. Виявилося трохи довше — робота розтягнулася на півтора місяця.

«Чому так довго? Тому що будь-яке дослідження займає N*X часу, а дослідження ринків зі стратегією виходу — (N*X)*X часу. Це можна порівняти з написанням картин. Вони ніколи не бувають завершеними, бо мазок за мазком можна наносити до нескінченності», — пояснює студент курсу Олександр Полторацький.

А що з продуктом?

Одне з ключових питань — для якого саме продукту будувати стратегію. Адже «під капотом» y Unisender є кілька сервісів: email/SMS/Viber розсилки, сервіс транзакційних листів UniOne.

Олександр Іванов дав підказку: «Найкраще виводити на зарубіжний ринок той продукт, в якому компанія має найбільшу компетенцію і найбільший досвід». У випадку з Unisender це однойменний сервіс email-маркетингу.

Ще на початку роботи над кейсом куратор сказав студентам, що немає єдиної правильної формули, як робити подібні дослідження. В Україні дуже мало компаній, які проводять глибинні дослідження ринків. Тому чим більше інформації на виході — тим краще.
куратор Олександр Іванов
А от що стосується вхідної інформації, то студенти отримали її з кількох джерел. По-перше, сам Unisender надав своє велике дослідження — таблицю з прорахунком зарубіжних країн і конкурентів. По-друге, багато корисного було на лекціях і воркшопах курсу. Денис Довгополов розказав про методи аналізу конкурентів, а Владислав Моргун провів кілька занять по SEO-інструментах.

Одне завдання — різні результати

Мета перед усіма командами стояла одна, жодних обмежень по країнах і їхній кількості не ставилося. В підсумку на захисті кейсу кожна група представила різні стратегії, які майже не перетиналися одна з одною.
обговорення проєкту

Команда 1

Завдання складне, обсяг інформації, з якою ми працювали, — колосальний. Це був кейс у стилі Проджа — практика, яка по ходу підкріплюється теорією. Це, з одного боку, правильно, бо не можна навчити фреймовому мисленню, треба дати можливість набити ґулі й набути досвід. Але в нашому випадку це було дуже боляче. За якими показниками оцінювати ринки, ми дізналися лише на 4-му занятті, а до цього два тижні не знали, куди йти.

Коли у нас сформувалася команда, ми почали рахувати — а чи взагалі реальна задача, озвучена замовником. Особливо зважаючи на кількість активних користувачів, яких Unisender хотів залучити на нових ринках. Перше, що ми зробили, — провалідували гіпотезу, чи можна дістати таку кількість клієнтів. Після цього думки у нашій команді розійшлися, і ми фактично розділилися на три окремі групи. Тому стратегій теж вийшло три.

Тимур Догадкін
Тимур Догадкін
Product Manager в Orderry
Моя стратегія передбачає інтенсивне захоплення ринків.

  • Цільовий сегмент — E-commerce. Ринок перебуває у стадії зрілості і зберігає значну динаміку зростання (на 2020 рік прогноз CAGR — середнього річного показника зростання — становить 19%)
  • Сфера конкуренції — лідерство в ніші. Використавши матрицю Портера, я визначив, що така стратегія найкраще підходить Unisender
  • Пріоритетні регіони — Індонезія та Малайзія. До шортліста я влючив 4 країни, де CAGR для E-commerce вище, ніж в середньому по світу. Окрім вже згаданих Малайзії та Індонезії, там були Філіппіни та Мексика. Останні дві країни я відсіяв після PEST-аналізу (маркетингового інструменту для виявлення політичних, економічних, соціальних і технологічних аспектів ринку).
рейтинг країн
  • Способи виходу на ринок: SEO-стратегія, контекстна реклама в Google, таргетована реклама у Facebook, ремаркетинг. Я взяв класичний набір медіаінструменів, які дозволять вийти на прибутковість протягом першого року. Спочатку думав про inbound-стратегію: було б непогано отримувати клієнтів за рахунок локалізованого контенту. Але ця історія більш довготривала.
Моя стратегія — використати сильні сторони Unisender і йти на локальні ринки.

  • Головний акцент — на головних перевагах Unisender. Це простота, мова, підтримка і блог.
  • Досліджувані ринки: Румунія, Угорщина, Таїланд, Індонезія. Критерії відбору передбачали, що країна має бути не англомовною, з економікою, що розвивається, з позитивною динамікою зростання макроекономічних показників і з рівнем проникнення інтернету понад 50%.
  • Клієнт — має потребу у масових розсилках електронних листів і не знає англійської.
  • Стратегія включає локалізацію сайту, техпідтримку місцевою мовою, рекламу за високочастотними ключовими словами, переклад блогу і SEO-просування. Все це має дати вихід на прибутковість за півроку.
  • Серед чотирьох досліджуваних країн Індонезія та Угорщина мають додатний ROI (Return on Investment — показник прибутковості бізнесу) за 6 місяців, Таїланд і Румунія — від'ємний.
    Сергій Семенов
    Сергій Семенов
    Product Manager у Aurora Technologies
    Над стратегією я працював разом з Іваном Борейком і Антоном Гавриленком.

    • Наша мета — захоплення SMB (малого та середнього бізнесу) на ринках, що розвиваються. Пошук ринків з низькою конкуренцією і вихід одночасно на кілька.
    • Поступові витрати бюджету, уважне спостереження за результатами, використання циклу Демінга (Plan, Do, Check, Act). Врешті CAC (Customer acquisition cost — вартість залучення одного користувача) і LTV (Lifetime Value — прибуток від одного користувача) повинні зійтися в осяжному майбутньому.
    • ЦА — SMB у різних нішах сфери обслуговування (фітнес-клуби, салони краси, агентства з нерухомості, ресторани, тревел-агентства тощо).
    • Шортліст з 6 країн: Польща, Болгарія, Колумбія, Чилі, Уругвай, Малайзія. Критерії вибору ринків: зростання ВВП за останні 10 років, ВВП на душу населення, рівень проникнення інтернету, співвідношення користувачів desktop/mobile, кількість людей з інтересом хоча б в одній ніші.
    Ярослав Шкарупа
    Ярослав Шкарупа
    мапа із шорт-листом обраних 6 країн
    • Складові стратегії: Facebook-реклама, таргетована на власників малого і середнього бізнесу, створення лендингів під кожну нішу, цикл нішевих статей, застосування шаблону під кожну нішу.

    Висновок

    Ми не змогли домовитися всередині команди з приводу єдиної концепції, хоча це дуже важливо. Наш кейс (точніше, кейси) — 50% від потенціалу команди. Але коли ти не отримуєш те, чого хочеш, ти здобуваєш досвід. Ми його здобули.
    захист проєкту в аудиторії

    Команда 2

    У нас не було дедлайну, і це зіграло злий жарт. Довгий час ми не тримали фокус на кейсі. Але врешті роботу налагодити вдалося. Основна проблема на старті — невизначеність. Простір для роботи був дуже великим, і спочатку ми блукали, наче сліпі кошенята. Знадобилося багато часу на те, щоб зрозуміти, в якому напрямку рухатися.

    На першому етапі ми всі дружно згадували макроекономіку. Аналіз країн робили виключно за допомогою цифр і таблиць — все в найкращих традиціях професіуму.

    Що ми рахували:

    • базові економічні показники — реальний ВВП, інфляція, закредитованість населення тощо;
    • рівень автоматизації і проникнення інтернету;
    • співвідношення користувачів Mobile/Desktop;
    • обсяг ринку Digital Ad Market;
    • вартість PPC.
    Анатолій Атаманов
    Анатолій Атаманов
    Product UI/UX Designer / Product Manager у Akademia Design House
    характеристики продукту для стратегії
    Обрати країну виявилося завданням не з простих. Ми з самого початку вирішили сконцентруватися на Європі. У нас вийшов шортліст з трьох країн: Чехія, Польща та Іспанія. Для них ми провели глибинне дослідження конкурентів. Як ми це робили:

    • аналізували трафік та поведінкові метрики у Similarweb;
    • аналізували пошукову видачу і PPC Ads через Ahrefs та Google+VPN;
    • порівнювали конкурентів один з одним у Google Trends, досліджували їхні сильні позиції у конкретній країні.
    Далі найцікавіше — власне робота над стратегією. До цього етапу у нас і так назбиралася купа табличок, потім додалося ще 5. Тут ми рахували CAC для кожного напрямку, індивідуальну воронку продажів для каналів залучення, витрати на їхнє створення і підтримку, період проходження break-even point, потенційний обсяг прибутку.

    Врешті ми презентували чотири ідеї виходу на ринок Іспанії:

    • перехресний викуп брендового трафіку;
    • партнерство з акселераторами й інкубаторами;
    • стратегія контент маркетингу;
    • інтеграція з e-commerce платформами, сайтбілдерами та CMS-системами.

    Висновок

    Кейс вийшов трудомістким, ми всі трохи стомилися. Але ці тижні не пройшли дарма. На презентації відчувалося, що у всіх є розуміння ринку і ніші. У кожної команди була глибина в розрахунках і доказовій базі, на запитання замовника практично завжди була переконлива відповідь.

    Команда 3

    студенти третьої команди на захисті
    У нас вийшло побудувати воркфлоу органічно. На першій зустрічі напрацювали план і зійшлися на одному варіанті послідовності дій. Згодом все трохи змінювалося, але не глобально. Ми експериментували з дедлайнами: намагалися ставити їх на шматки роботи і перевіряти, що виходить. Це вже був прорив, тому що алгоритм «просто робимо і дивимося» в цьому випадку не працює.

    Головні складнощі виникли через те, що ніхто з нас не мав досвіду запуску продукту на нових ринках. Але це мало і свій плюс, адже кейс вийшов максимально корисним. Був момент, коли здавалося: ну от майже все готово, можна йти в Unisender і показувати своє рішення. Але після передзахисту усвідомили, що до завершення ще далеко, і наші рішення треба допрацювати.
    Анастасія Черкасова
    Анастасія Черкасова
    Former Product Manager у LetyShops
    процес спільної роботи над проєктом
    Ми поділили роботу по країнах/регіонах, а потім думали, наскільки це було правильним рішенням. В інших командах ділилися по завданнях, і це, можливо, було трохи швидше. Але ми хотіли, щоб кожен учасник команди спробував себе на всіх етапах, а з розподілом завдань цього б не вийшло. Це була історія про синергію — ми викладалися, хто як міг. Якщо хтось не встигав, завжди була людина, яка може підстрахувати.
    Ми аналізували ринки у 5 регіонах: Європа, Азія, Африка, Латинська Америка, Океанія. Для вибору країн визначили 5 критеріїв:

    • економічні: населення, дельта інфляції, кількість компаній, ВВП;
    • інтернет: рівень проникнення інтернету, кількість веб-сайтів, кількість покупців в мережі;
    • email marketing: кількість клієнтів на ринку, автоматизація маркетингу, email delivery, кількість компаній, що надають послуги;
    • e-commerce: споживацькі кошики (витрати на покупки в інтернеті), тенденції зростання/спаду з року в рік, середній чек на покупця;
    • marketing costs: витрати на рекламу в розрізі на одного юзера.


    У кожного були свої фаворити, але цифри не обдуриш. Результати аналізу привели нас у Мексику, Бразилію та Індонезію. Конкурентів ми досліджували за багатьма показниками — від фіч і трендів до обсягів трафіку і кількості унікальних сторінок у блозі. Врешті нам вдалося окреслити мету — обійти невеликих гравців і вийти на 3-4 місце на ринку кожної з обраних країн.

    Та спочатку на цей ринок треба потрапити. Це ми запропонували робити через платні канали просування і SEO-стратегію. Для ефективного виходу прописали створення команди, яка буде займатися локалізацією продукту і його просуванням. Потім порахували CAC для кожного з платних каналів просування: Google PPC, Compempetitor PPC, Facebook, Instagram, Influencers, Youtube True View, Youtube Bumper Ads.
    мем із презентації студентів
    Аналіз конкурентів показав, що гравці, які обіймають 3-4-ту позицію на ринку, залучають приблизно 40 тисяч запитів. Наша мета — досягти цього ж обсягу за рік, закуповуючи посилання і генеруючи статті.

    Для кожної країни ми обрали свій канал —найбільш для неї вигідний. Google виявився дорогим, він практично не окуповується. Інфлюенсери можуть спрацювати, а можуть і ні. Але шанси є, тому що цей канал добре масштабується. До того ж інфлюенсерський трафік впливатиме на органіку. YouTube також має перспективи, бо він добре розвинений в обраних нами країнах. У будь-якому випадку, все потрібно тестувати.

    Висновок

    Виходити на нові ринки важко. Рівень невизначеності максимальний, і це той момент, коли велика і успішна компанія знову стає стартапом — доведеться все будувати з нуля. Обирати ринок — це завжди велика відповідальність. Є кілька стратегій, і ти не розумієш, яка з них правильна.

    Команда 4

    захист четвертої команди
    Коли ми почули про кейс на тиждень, подумали, що він дійсно невеликий і ми впораємося навіть швидше. Вже після захисту робіт фраза «кейс на недельку» стала крилатою і увійшла у наш щоденний лексикон як саркастична.

    На перший погляд, завдання здалося простим, вхідної інформації теж вистачало. Але ще більше ми повинні були знайти та дослідити самостійно. Для цього ми використовували кілька інструментів: Google Sheets, Google Ads, Ahrefs, Similar Web, Serpstat. Макроекономічні показники країн шукали у відкритих джерелах.
    Аріна Кисилюк
    Аріна Кисилюк
    Lead Product Designer у Crello
    Перша проблема — як з 239 країн обрати найбільш релевантні. Для цього ми визначили кілька параметрів:

    • кількість населення в країні;
    • кількість компаній;
    • кількість сайтів, що користуються сервісами розсилок;
    • рівень автоматизації;
    • наявність сервісів з розсилки електронних листів;
    • високий та дуже високий рівні знання англійської мови;
    • макроекономічні показники;
    • кількість малого та середнього бізнесу;
    • вартість реклами.
    Паралельно ми аналізували продукт і його ключові фічі. На цьому етапі ми окреслили основних конкурентів, проаналізували їхнє позиціонування та функціональність. Потім провели глибший аналіз в межах обраних країн, зачепили потреби малого та середнього бізнесу, визначили ключові переваги та цільову аудиторію.

    Зробивши великий шмат роботи, нам вдалося сформувати чіткі критерії продуктової пропозиції:

    • максимально простий інструмент для створення та розсилання емейлів;
    • орієнтація на мікро та малий бізнес;
    • приваблива ціна;
    • оперативна служба підтримки.
    Тепер важливим завданням було розписати фінансову модель. Щоб розуміти, чого очікувати, ми підрахували показники на 2 роки вперед. Наша стратегія пропонувала Unisender вихід через дієві канали: Facebook рекламу та рекламні інтеграції з Instagram- та Youtube-блогерами.

    Ми вирішили диверсифікувати ризики не лише по каналах, а й по країнах. Тому в нашій стратегії їх 6, і всі розкидані по світу. Ми розрахували усі варіанти. Деякі з них виявилися безперспективними, але ми все одно презентували їх замовнику із позначкою «не рекомендуємо» та поясненнями, чому так.

    Висновок

    Кейс хоч і був важким і затяжним, але дав нам чудову можливість попрактикуватися і здобути нові знання. Нам вдалося налагодити хорошу командну роботу. Сподіваємося, все було недаремно.
    Моє завдання було в тому, щоб спровокувати дискусію. Коли кажеш людині про кейс на тиждень, вона думає, що все буде легко. Але в процесі розуміє, що все не так просто. І тут важливо, як людина буде комунікувати, що буде робити.

    Історія з відкритим дедлайном — це невеличкий експеримент. Коли сам собі ставиш часові межі, зазвичай хочеться їх розтягнути. Врешті виходить, що ти не використовуєш час ефективно. Круто, коли є можливість самому вирішувати, що і коли робити. Але для цього потрібно бути дисциплінованим. В цьому кейсі я хотів показати, як це працює.

    Мені здається, що все врешті вийшло добре. Замовники лишилися задоволені результатами».
    Олександр Іванов
    Олександр Іванов
    куратор курсу, Head of Product в ЛУН
    спільне фото студентів професіуму
    «Було цікаво, як студенти підійдуть до завдання і наскільки це буде відрізнятися від того підходу, який ми намагалися реалізувати. Сподобалося, що у дослідженні глибоко пропрацьовані ринки і маркетингові стратегії. Є кілька інсайтів, які ми вже обговорювали в нашій компанії. Але вдалося подивитися на них під іншим кутом.

    Для студентів це навчальний кейс, тут вони пробують щось нове й іноді йдуть не зовсім класичними шляхами. Вихід на зарубіжний ринок — це доволі складно, і best practices не завжди працюють. Тому нас цікавили нові варіанти стратегій, які ми могли не розглядати з професіоналами».
    Максим Соловйов
    Максим Соловйов
    CEO Unisender
    Наразі в Проджекторі ви можете долучитися до професіумів з продуктового менеджменту рівня А та рівня B. Або обрати потрібну програму серед курсів факультету менеджменту.

    Автор: Арсеній Овсянніков
    Фото:
    Наталія Азаркіна, архів студентів
    Courses
    Сподобалась стаття?