ГАРАЖ
Як створити анімаційний сценарій: практичні поради
З чого почати? Де знайти сюжет? Хто мій герой? Як не розгубити всі ідеї, що спадають на думку? Ці та сотні інших схожих питань щодня ставить собі сценарист-початківець. Зануритися у сценарний процес можна на курсі Animation Scriptwriting в Projector.

Відома сценарна консультантка Лінда Сегер у своїй книзі «Making a Good Script Great» розкриває секрети складного сценарного ремесла. А ми зібрали деякі з них, щоб впорядкувати ваш творчий процес.
1. Не бійтеся почати
Ідеї для сценаріїв не народжуються відразу дозрілими. Їм передують скороминущі спалахи або образи. Ідея може виникати з ситуації або першого враження від людини. Поштовх для сценарію може дати випадково почута історія, яка вас не відпускає і вимагає, щоб про неї дізналися. Початок роботи над сценарієм — завжди супроводжується творчим хаосом і крихкою сюжетною канвою, яка може загрузнути в будь-якому місці.
2. Дивіться ширше
Робота над сценарієм — це рух від хаосу до порядку. Кінодраматурги шукають ідеї в ЗМІ — вони переповнені цікавими, конфліктними й скандальними історіями, розповідями про людські долі та характери. У власній родині — там відбувається багато подій, до яких варто придивитися. Дружні прихильності, романтичні відносини, труднощі на роботі, пригода чи нещасний випадок — особистий чи чужий досвід — все це може стати основою сценарію.
3. Ставте питання
Ставте питання. Величезна кількість життєвих ситуацій і хороша уява — дві обставини, які приведуть до нових задумів. Поставте собі питання «А що якщо ...»: «А що якщо я поїхала б з ним в Африку?», «А якби я вступив до тієї школи для багатіїв, а мої батьки збанкрутіли б?» Це приведе вас до несподіваних результатів.
4. Фіксуйте задуми
Багато сценаристів роблять записи з начерками історій. Якщо ви запишите їх, то зрозумієте, що у вас вже є і куди рухатися далі. Записуючи думку, ви звільняєте в мозку місце для появи наступної ідеї. Одна думка чіпляє іншу, й історія знаходить форму.
5. Структуруйте сценарій
Сценарій можна розділити на п'ять основних компонентів: головні сюжетні лінії, персонажі, ключова тема і її ідея, образотворчий ряд, діалоги. Ці елементи формуються на різних етапах процесу роботи в залежності від уподобань сценариста. Хтось може почати зі створення та розробки образів героїв, інший починає з сюжету, когось хвилює ідея. Але всі ці компоненти повинні зійтися в одній точці.
6. Використовуйте сценарні картки
Сценаристу важливо знайти зручний спосіб швидко фіксувати, систематизувати й групувати уривки ідей, які спадають на думку. Багато хто використовує картки або записує все в блокнотах. Картки для записів бувають різних кольорів, їх легко зберігати, сортувати, змінювати. В них є все, що сприяє творчому процесу.
7. Не бійтеся кольорів
Щоб упорядкувати думки, за кожним елементом сценарію закріплюйте свій колір. Припустимо, ви пишете детективну історію. Білі картки використовуються для сцен розслідування. Рожеві — для любовної лінії. Жовті — для заміток про персонажів та їх біографії, відносини, прикмети зовнішності й звички. Блакитні — відповідають за зорові образи.
8. Знаходьте зв'язки
Поки ви пишете сценарій, то підсвідомо починаєте шукати зв'язок між картками. Таким чином, ви вже усвідомлено перетасовуєте картки, коли потрібно добитися цілісності сюжету, образотворчого ряду й емоційного ладу. Картки допомагають генерувати нові ідеї та знаходити природні взаємозв'язки з іншими задумами. Переставляйте картки зі сцени в сцену, поки не відчуєте, що все зійшлося і все на своєму місці.
Свій перший сценарій створити важко, але він може змінити творче життя. На курсі Animation Scriptwriting навчимося створювати сучасні сценарії, з якими хочеться працювати. Курує курс сценаристка та продюсерка Ірина Маламуж.

Авторка
: Лєна Ковальчук
Гараж
Сподобалась підбірка?