Гараж

Як створити психологічну безпеку в команді: поради кураторки Наталії Тачинської

50% успіху будь-якої компанії — це стосунки всередині команди. Великою мірою на них впливає психологічна безпека між учасниками — стан, якого неможливо досягнути однією розмовою та який дослідники лідерства вивчають з десяток років.

Чому CEO компаній повинні приділяти цьому належну увагу та як саме забезпечити безпеку в команді, пояснює кураторка Strategic Leadership, креативна й арт директорка Наталія Тачинська.
кураторка Наталія Тачинська

Що означає психологічна безпека

Емі Едмондсон, професорка Гарвардської бізнес-школи, дає чітке визначення цьому терміну: психологічна безпека в команді — це впевненість кожного з її учасників у безпеці міжособистісних ризиків.

У такій команді кожен має можливість:

1. говорити відкрито й чесно. Авторка бестселера «Радикальна прямота» Кім Скотт описує цікавий термін — емпатія, яка руйнує; коли ми боїмося когось образити, залишаємось ввічливими та замовчуємо, щоб не спровокувати якусь розмову, то в результаті не дозволяємо команді комунікувати відкрито і вчитись одне в одного;
Раніше ми ділилися добіркою книг і блогів про лідерство. Для Projector Mag Наталія Тачинська поділилася улюбленими ресурсами для саморозвитку.
2. помилятися без страху стати приниженим, покараним чи відкинутим. Це не означає бути байдужим до можливих помилок, але — позбутися психологічного бар'єра перед відповідальністю за свої дії;

3. вести здоровий та конструктивний конфлікт. Звичайно, тема конфліктів є масштабною, але вона точно є одним з елементів психологічної безпеки;

4. відчувати комфорт бути собою — враховуючи психологічні особливості, а також стать, гендер, походження тощо.

Як саме психологічна безпека впливає на продуктивність

По-перше, не обтяжені страхами, учасники команди готові рухатись уперед. Це дозволяє їм бути вмотивованими до навчання і розвитку.

По-друге, вони сміливо беруть на себе ризики — команда стає більш автономною, а завдяки цьому ефективнішою.

По-третє, у людей вивільняється енергія, котру вони зазвичай витрачали на справляння враження чи запобігання помилкам. Тепер її можна інвестувати в покращення компанії.

Хто відповідальний за забезпечення безпеки

На старті ініціатива зазвичай іде від керівника — того, на кого орієнтується команда. Але далі це виключно спільна робота. Лідер може демонструвати, як потрібно поводитись, але включення кожного дуже важливе. І з організацією цього виникають різні труднощі. Тут же потрібно пам'ятати: це може не спрацювати у командах, які працюють у короткотривалих проєктах. Тоді суперечки й намагання щось довести одне одному можуть погіршити ситуацію.

Велике значення має банально нейрофізіологія. Є різні дослідження, в яких вивчали роботу мозку людини. Під час одного з них замірювали активацію окремих ділянок мозку через два подразники: фізичний біль і соціальне неприйняття. Виявилося, що й у тому, і в іншому випадку подразнюються ті ж зони мозку. Відповідно ми сприймаємо будь-який провал, як повноцінну загрозу життю, як тигра, який от-от має вискочити з кущів, та не хочемо наражати себе на небезпеку.

Так, у стресових ситуаціях дуже складно зберігати високі очікування від людини, яка підводить. Тут важливо усвідомити емоції, дати їм вщухнути, щоб могти далі обговорити, що сталось. У глобальному сенсі пам'ятати: ми наймаємо людей, бо в них є конкретні компетенції. Якщо у процесі виявляється, що компетенції не відповідають початковим домовленостям, постає питання про подальшу роботу разом.

З усього цього витікає: лідерство — не позиція, не посада, а активність. Те, як саме ти дієш і як довго робиш це цілісно задля спільної ідеї.
Наталія Тачинська на Воздвиженській

Як почати створювати психологічну безпеку

Є два основні напрями й різні методи, які вони включають. Перші стосуються поведінки лідера.
1
Показувати свою вразливість. У цьому випадку лідер чесно зізнається, чого не знає, до чого не готовий, повідомляє, коли стомився і потребує допомоги. При цьому, він усе одно має відповідальність бути візіонером та вести за собою команду. Але тепер команда бачить: відкритість одне з одним — це нормально, а в критичних ситуаціях швидше підтримують чи просять підтримки.
2
Підживлювати допитливість команди. Є вислів to have a voice and speak up. Це означає не тільки не боятися говорити, а й відмовитися від знецінення, бути готовим вислухати й далі приймати рішення.
3
Працювати над помилками. Якою є градація помилок та як на кожну з них по-своєму реагувати, ми розглянемо зі студентами на моєму курсі Creative Leadership.
4
Пам'ятати, що фідбек не має ієрархії. Тобто не тільки давати відгук про роботу своїх працівників, а й дозволяти їм ділитися фідбеком про себе, як лідера. Важливо забезпечити його форму: асертивність, грамотність, психологічна екологічність.
5
Висловлювати вдячність за будь-які новини. Так, це складно, коли ситуація справді критична. Але водночас важливо, щоб створити безпеку для часів, коли криза мине.
Решта способів стосуються організації процесів у самій команді.
6
Відкрито розмовляти про виклики, які можуть чекати. Після цього — обговорити, яку роль кожен матиме в тому, щоб допомогти. Тоді люди починають відчувати свою причетність та роль у подоланні викликів.
7
Виділяти на спільних зустрічах однаковий час кожному. Коли ви роками працюєте разом, хтось може регулярно перебирати ініціативу; тоді навіть охочі виговоритись розуміють, що часові ресурси вичерпані. Одне з рішень — на початку зустрічі прописувати на стікерах усе, що кожен хоче обговорити з теми, і послідовно давати слово.
8
Останнє — відкрито обговорити з командою, що стане мірилом безпеки. Такий стан не є результатом однієї розмови, комунікація — це не те, що проходить раз і назавжди. Це процес, котрий триває і є дуже динамічним. Відповідно має існувати драйв і сміливість комунікувати.

І на завершення

Психологічна безпека — це не про те, щоб завжди залишатись милим. Усі ми люди й відчуваємо різні емоції, в тому числі негативні. Але в ідеалі потрібно навчитись не зриватись чи навпаки замовчувати, а озвучувати: зараз я злюсь, дайте мені трохи часу і ми повернемось до розмови. Або: я злюсь, тому що чекала на такий результат, але він не відбувся. У будь-якому разі психологічна безпека не про те, щоб бути зручними для всіх, а про те, щоб кожному було зручно взаємодіяти одне з одним.
Заручитися підтримкою кураторки для позитивних змін у команді, налагодити стосунки та зрозуміти свій шлях до лідерства можна на курсі Strategic Leadership.

Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась стаття?