ГАРАЖ

Хто такий продакт-маркетолог: дослідити, запустити, зловити фідбек

Зустрілись якось команди продукту, продажів і маркетингу. За непідтвердженими даними, так у компаніях з'явилися посади продакт-маркетологів. Чому бізнеси відкривають такі вакансії та кого на них хочуть бачити, пояснюємо детально в новому матеріалі Projector.
хлопець прописує стратегію на дошці

Чим займається продакт-маркетолог?

Якщо коротко: це фахівець, який допомагає запустити продукт на ринок.

Якщо не коротко, але детально: це маркетолог, який сполучає продукт і ринок в обох напрямках: відповідає за аналіз конкурентів і аудиторії, за просування на ринку та за кінцевий продаж клієнтові. У цьому процесі він завжди на контакті з продуктовою командою, командою продажів та іншими маркетологами.

Ось що входить до його обов'язків:
1
дослідити ринок, конкурентів, аудиторію — від підготовки до запуску й аж до кінцевих продажів; він же опрацьовує результати таких досліджень;
2
створити позиціонування і меседжинг — визначає, для кого продукт, як він резонує з потребами ринку, які проблеми вирішує та в чому має переваги;
3
стежити за всіма етапами запуску — як цілого продукту з нуля, так і окремих нових його функцій, фіч, проєктів;
4
працювати над контент-маркетингом — допомагати копірайтерам, контент-менеджерам, креаторам ефективно доносити контент до цільової аудиторії.

У чому цінність продакт-маркетолога для бізнесу?

По-перше, визначає відповідність продукту до потреб ринку. Наприклад, унікальність сервісу перевірки англомовних текстів Grammarly допомогла йому знайти юзерів далеко за межами України.

По-друге, збирає відгуки клієнтів — адже часто в оцінках і фідбеках є корисні інсайти. Команда сервісу поділяла цей принцип ще коли заклала можливість відгукуватися про якість виправлення. Отже, зібрати, проаналізувати, виправити. А ще…

...Покращити сам продукт — третя цінність продакт-маркетолога у компанії. Продовжуючи історію Grammarly, зараз розширення працює з месенджерами та електронною поштою, з онлайн-документами, проєктами та соцмережами. І все це — поступові рішення, знайдені в комунікації з командою та юзерами.

Які навички потрібно розвивати?

Американський Інститут діджитал маркетингу поділився переліком навичок, які потрібні продакт-маркетологам. Ми — прочитали й обговорили.
1
Письмо — найбазовіший хард скіл, який дозволить вдало комунікувати з клієнтами, знаходити влучні меседжі та доносити цінність продукту словами.
2
Навички презентації — щоб доносити ідеї та рішення команді, треба доводити їхню важливість та користь.
3
Знання маркетингу. До того, як просувати продукт, потрібно розумітись у веденні соцмереж, цифровому маркетингу, сторітелінгу, інфлуенс-маркетингу тощо.
4
Розуміння бізнесу. Щоб зрештою вдало запускати продукт, треба орієнтуватись у прогнозуванні доходів, бізнес-показниках і фінансовому плануванні.
Ось які софт-скіли пропонують розвивати продакт-маркетологам.
1
Емпатія — щоб відчувати проблеми клієнтів та шукати для них рішення.
2
Багатозадачність — щоб регулярно виконувати різні завдання для просування продукту, а також бути готових до нових викликів.
3
Вміння пріоритезувати — щоб розуміти, який із етапів робити наразі потребує більшої залученості.
4
Стратегічне мислення — щоб визначати, до якого результату може привести той чи інший крок. Сюди ж — відповідальність за свої рішення.
5
Робота в команді. На початку ми згадували, що продакт-маркетолог — це золота середина між командами продукту, продажів і маркетингу. Щоб досягати ефективних результатів, вам потрібно ефективно взаємодіяти.
6
Креативність — щоб пройти крізь рекламний шум конкурентів і достукатися до свого клієнта, потрібно визначити, які та як саме меседжі обирати.

Як вчитися продакт-маркетингу в Projector?

Крок 1. Починаємо з основ — Product Marketing
Курс із Head of Marketing у Restream Вікторем Бусем підійде початківцям і маркетологам з досвідом, які хочуть перейти з аутсорсу в продуктові компанії та з локального на глобальний рівень. За три місяці від знайомства зі стратегією ви пройдете шлях до аналітики, бюджетування та гроузу.
Крок 2. Вчимося залучати і втримувати клієнтів на Growth
За два місяці на курсі з Growth у Braid, Ex Former Growth Lead у Bird Русланом Назаренком дізнаємося, як будувати зрозумілі й масштабовані моделі залучення, експериментувати з гіпотезами й запускати продукти й фічі на ринок. Далі — розбираємо підхід на складові, працюємо ефективно з engagement, будуємо правильний onboarding.
Крок 3. Підсилюємо скіли на інших курсах Projector
Наприклад, з Владом Моргуном на Product SEO розбираємось у пошуковій оптимізації. Вивчаємо інтенти, аналізуємо нішу, працюємо над якістю відповідей на запити, зручністю використання сервісу. Зрештою допомагаємо пошуковим системам у скануванні й індексації, щоб можна було знайти продукт.

Разом з кураторами Product Documentation вчимося давати собі раду на кожному етапі створення продукту — щоб швидше його розвивати та ефективно комунікувати з командою на всіх етапах.

На курсі Юлії Петрик Global PR дізнаємося, як допомогти своєму продукту потрапити в західні медіа: скласти стратегію та отримати контакти журналістів і лінки в топових закордонних ЗМІ.

Що читати і слухати продакт-маркетологу?

книжка Lean Startup
Lean Startup, Ерік Ріс
Книжка про те, як не просто знайти ідею, а й допомогти їй вижити на ринку. Обрати бізнес-модель та запустити спіраль зростання. Це і наступні два видання — рекомендації Віктора Буся.
книжка Building a Story Brand
Building a Story Brand, Дональд Міллер
Як донести свою місію, переваги і сам продукт до клієнта? У цій книжці ви знайдете поради, як допомогти компанії просувати свій бренд завдяки сторітелінгу та класичній драматургії.
книжка Steal Like an Artist
Steal Like an Artist, Остін Клеон
Ця книжка — збірка порад, прикладів, ілюстрацій про переосмислення чужих ідей та перетворення їх на власні майбутні історії успіху.
книжка The Four Steps to the Epiphany
The Four Steps to the Epiphany, Стів Бленк
У цій книжці зібрані інструкції для роботи з клієнтами, продажами, маркетингом та побудові компанії на різних етапах. Часом може здаватися сухою, але точно варта уваги.
книжка Crossing the Chasm
Crossing the Chasm, Джефрі Мур
Тут автор пояснює, як грамотно позиціонувати та вибирати сегмент ринку, а також як подолати прірву між ентузіастами та масовим ринком hi-tech продуктів.
книжка Naked Statistics
Naked Statistics, Чарльз Віланс
Її Богдан назвав мастрідом для маркетологів без технічного бекграунду. Цієї книжки достатньо, щоб засвоїти головні концепції статистики.
книжка Hooked: How to Build Habit-Forming Products
Hooked: How to Build Habit-Forming Products, Нір Еял
Книжка про те, як будувати продукти, від яких з'являтиметься звичка.
подкаст Masters of Scale
Masters of Scale
Віктор радить слухати подкаст Рейда Гофмана, співзасновника LinkedIn та інвестора Greylock. Ведучий обговорює з лідерами, як компаніям вдається виростати з нуля до мільярду. Серед його гостей — представники Wikipedia, YouTube, Duolingo, Uber, Canva тощо.
подкаст Growth Marketing Today
Growth Marketing Today
Ведучий щотижневого подкасту — продакт гроуз маркетолог Рамлі Джон. Зі своїми гостями він обговорює перевірені покрокові маркетингові стратегії.
подкаст Product Marketing Insider
Product Marketing Insider
Ведучі — засновник альянсу Річард Кінг та копірайтерка Браяні Пірс. За рік існування (з квітня 2020 року) записали близько 50 випусків, у кожному з яких розмови з продакт-маркетологами про інсайти професії.
Отже, стати продакт-маркетологом можна і тим, хто має мінімальні знання маркетингу, і ті, хто тривалий час працює у сфері. Як цьому навчитися — за допомогою курсів, профільної літератури та постійної практики. Більше освітніх можливостей шукайте на факультеті маркетингу.
Гараж
Сподобалась підбірка?