кейси
Нова айдентика Музею історії Києва від студентки Проджектора
17 листопада Музей історії Києва презентував нову айдентику. Її створила вже випускниця курсу Identity Юлія Строй під час навчання — це було одне із завдань на курсі.

Як відбувалась робота над айдентикою, чому музей потребував оновлень та що теперь зміниться, читайте у Projector Mag.
З чого почалася робота над айдентикою?
Розробка айдентики для Музею Києва стала фінальним проєктом на курсі Identity в Проджекторі. Маркетингову стратегію для Музею, яка стала основою змін, ще весною розробляли студенти курсу Strategic Marketing Наді Перевізник. Це спростило комунікацію та допомогло краще зрозуміти запит клієнта. До того ж, команда музею була рішуче налаштована на зміни.

Студенти працювали у досить стислі терміни. Від першого брифінгу у Zoom 21 травня до презентації концепції пройшло лише 2 місяці. Темп роботи був дуже стрімкий, тому періодично доводилося навіть не спати ночами, щоб все встигнути. Після цього ще декілька місяців співробітники музею обирали найкращу на їхній погляд концепцію. Спочатку серед 17 концепцій обрали 3 найбільш вдалих. Але врешті-решт перемогла айдентика від студентки Юлії Строй. Саме її і будуть втілювати у життя.
Студенти під час знайомства з Музеєм Києва
Першим етапом розробки нової айдентики стало дослідження: студенти занурилися у історію музею, вивчили конкурентів та потреби цільової аудиторії. Загалом провели біля 30 опитувань та глибинних інтерв'ю. Важливо було зрозуміти, яким аудиторія прагне бачити сучасний музей. Цей етап зайняв близько двох тижнів.
Формування Mindmap під час роботи над айдентикою
«Ми прагнемо бути як мінімум одним із найсучасніших та найцікавіших музеїв України. Хочемо, щоб концепт платформи соціокультурної комунікації столиці, над яким ми працюємо вже багато років, справді був привабливим для наших відвідувачів та партнерів. І візуальне позиціонування є надважливим у цій роботі. Саме тому ми і хотіли оновити свій візуальний стиль згідно вимог часу та потреб нашої аудиторії. Головною задачею, яка стояла перед нами — створити зрозуміле уявлення у відвідувачів про сучасний Музей Києва і його структуру».

кураторка виставок та заходів в Музеї Києва
«Коли я дізналася, що ми будемо співпрацювати з музеєм, то у мене перехопило подих. Розробка музейної айдентики — це проєкт мрії для будь-якого дизайнера. Можна сказати, що раніше у музею не було повноцінної айдентики, був тільки логотип. Тому створення візуальної системи відбувалося з чистого аркушу».

авторка айдентики, випускниця Projector
Дизайнерка Юлія Строй в Музеї
Чим особливий Музей Києва?
Музей Києва — це державний музей з дуже непростою історією. Він декілька разів був змушений змінювати локацію, та багато років музей не мав власного приміщення. Зараз музей знаходиться на вулиці Богдана Хмельницького 7 у приміщенні, яке початково було спроєктовано як звичайний бізнес центр. Тому у музею немає змоги показати усі свої історичні фонди — для цього у будівлі немає умов. Але команда музею побачила у цьому нові можливості. Зараз під дахом музею поєднуються історичні експозиції й тимчасові виставки сучасного мистецтва.
«Головна задача, яка стояла перед нами — створити зрозуміле уявлення у відвідувачів про сучасний Музей Києва і його структуру. Ми незвичайний музей, ми — музей-пазл, який необхідно зібрати, щоб зрозуміти, як ми презентуємо історію і сучасність міста. Ми не класичний музей історії зі старовинними глеками і криками «не чіпайте експонати!». У нас аж 9 філій у різних приміщеннях, що розповідають історію через артефакти, мистецтво та життя відомих особистостей. Гадаємо, що людям інколи важко це розуміти. Ми прагнули об'єднати та пояснити аудиторії, хто ми є і привернути до себе увагу».

кураторка виставок та заходів в Музеї Києва
Дизайнерка Юля Строй вважає, що за допомогою айдентики важливо було показати не тільки історичну складову музею, але й сучасну також.
«Зараз важливо створювати свій впізнаваний бренд, навіть якщо ти державний музей. І хоча музей знаходиться в самому центрі міста, про його існування знає не так багато людей. Ще менше людей знають, що Музей Києва — це не одна будівля, а десять різних філій, які розташовані в восьми різних локаціях. У нас не було завдання створити різні логотипи, тому що кожен філіал унікальний. Але надважливим було через айдентику центрального музею донести, що існують й інші філії та експозиції: Музей Грушевського, Музей окупації, Музей Булгакова, Музей Шолом-Алейхема та інші».

авторка айдентики, випускниця Projector
Якою стала нова айдентика?
З самого початку дизайнерка Юлія Строй хотіла зробити образ музею більш людяним та відкритим. Для неї було важливо, щоб співробітники музею з появою нового візуального стилю почувалися комфортно, хотіли з ним співіснувати та працювати. В своїй айдентиці вона спробувала розповісти про інші музеї за допомогою карти, ілюстрацій та квитка-абонемента.
Новий логотип — це монограма з перших букв Музей Києва, бо Юлія хотіла зробити акцент на новій скороченій версії назви музею. Монограма вписується в більш суворий і консервативний стиль ділового спілкування державної структури.
«В стереотипному розумінні музей — це закрита холодна інституція, яка дивиться на свого відвідувача зверху вниз час від часу каже йому: «Тццц». Я ж хотіла зруйнувати цей стереотип і показати, що сучасний музей — це не консервна банка, а майданчик для комунікації, де можна класно проводити час. Саме тому ключовою метафорою для нової айдентики я вибрала спілкування. Щоб встановити прямий контакт музею з відвідувачем, я вирішила використовувати естетику месенджерів і переписок, яка знайома кожному».

авторка айдентики, випускниця Projector
Уже потім з'явилися стікери-ілюстрації. Адже яка переписка обходиться без стікерів? За допомогою ілюстрацій дизайнерка хотіла зробити образ музею домашнім і близьким для відвідувача. Це і є функціональні елементи айдентики: привертають увагу та розповідають історії.
На вибір кольору для айдентики вплинула постійна історична експозиція музею. Серед експонатів дуже багато золотисто-гірчичного, зеленого. Кольори, на думку дизайнерки, вийшли максимально київські і дуже пасують музею.
«Уже після створення лого ми зрозуміли, що він залишає невелике поле для фантазії. Хтось зчитує в ньому образ відкритої книги, інші бачать позначку локації на карті, а хтось бачить щит, який символізує захист. Життєві обставини підштовхнули музей до унікального формату, коли історичні та сучасні експозиції зустрічаються в одному місці. Тому в постерах ключовий меседж саме про це».

авторка айдентики, випускниця Projector
«Ми мали щастя обирати аж з-поміж 17 варіантів айдентики. З одного боку це круто, адже ми розуміли, що серед такої кількості проєктів точно є той, який нам підійде ідеально. А з іншого боку — це складно, бо кожен дизайн-код, розроблений студентами школи Проджектор був особливим.

Та все ж, ми зупинилися на варіанті, який запропонувала Юля, адже він поєднав у собі все те, що ми просили: строгий і лаконічний логотип, який відповідає статусу державної інституції; легкі для сприйняття афіші у форматі месенджера, естетика якого зрозуміла нашій широкій цільовій аудиторії; яскраві стікери, які привертають увагу у будь-якій формі комунікації.

Також для нас важливо, щоб нова айдентика була гнучкою, адже у нас можуть з'являтися нові філії, які нам потрібно буде «інтегрувати» в сім'ю. А дизайн, який створила Юля дає можливість безкінечно нарощувати нові елементи».


PR менеджерка Музею Києва
«Під час роботи над проєктом ми з Юлею передивилися велику кількість прикладів музеїв у світі. І майже у всіх айдентиках була прив'язка до місця, будівлі чи тематики. У нашому випадку жодний з цих варіантів не підходив.

Коли ми досліджували, як зараз люди ходять в музей та що вони там шукають, Юля наштовхнулася на класний інсайт. Це допомогло звузити фокус айдентики. Але все ще залишалося питання, як показати цей самий інсайт про комунікацію.

В якийсь момент я порекомендував Юлі просто довіритися своєму відчуттю та робити так, як їй подобається. Вона задіяла свою суперсилу — ілюстрації. І коли все це зібралося в одну систему, то ми точно зрозуміли — це працює. А щирість авторки в дизайні зрезонувала з командою музею».


куратор курсу, дизайн-директор The Goort
Які зміни чекають на музей?
Зараз команда музею планує оновити соціальні мережі і сайт, а також створити нові рекламні афіші, відповідно до нової стилістики. Трохи згодом планують оновити внутрішню навігацію в музеї та запустити лінійку мерчів.
«Нам важливо спершу відчути, чи є попит у нашої аудиторії на брендовані речі, і яка саме сувенірна продукція цікавитиме відвідувачів найбільше. Очікуємо, що після впровадження айдентики діяльність музею стане помітнішою для киян та гостей міста. Ми переконані, що новий стильний музей зможе залучати до співпраці більше партнерів і, відповідно, ми зможемо реалізовувати потужні мистецькі, історичні та соціальні проєкти».

PR менеджерка Музею Києва
«Сподіваюся, що завдяки новій айдентиці про Музей Києва дізнаються більше людей і він стане улюбленим місцем для культурної тусовки різних поколінь. Також мрію про те, щоб у музею з'явилася можливість і кошти випустити свій мерч з елементами нової айдентики.

Я дуже вдячна кураторам курсу за те, що підтримували і направляли мене впродовж всього процесу створення айдентики: Олександру Гусакову, Глібу Капорікову і Нонні Старущенко. Для мене дуже важливо робити проекти, які можуть змінювати середовище, в якомуми живемо. І я дуже щаслива, що в мене вийшло допомогти музею знайти свою унікальну мову візуальної комунікації».


авторка айдентики, випускниця Projector
Читайте також: Студентки Projector провели редизайн Молодого театру
Фото: Наталія Азаркіна
Кейс зібрала: Лєна Ковальчук
Courses
Сподобалась стаття?