ГАРАЖ
Як організувати роботу креативної команди: поради менеджерки Fedoriv та кураторки Projector
В агентстві Fedoriv Аліна Божнюк працює вже 4 роки та за цей час менеджерила проєкти для таких клієнтів, як Дія, bodo, MEGOGO, Inventor, concert.ua, robota.ua, Глобино, Happy Paw. До запуску власного курсу в Проджекторі вона розповіла, як утримати та мотивувати найважливіший ресурс у креативному агентстві — таланти. Ділимося конспектом її лекції для Projector Library.
Структура команди та проєктів
Є два дуже різні підходи до структури команд в агентстві:
1
найчастіше — окремі команди зі стратегів, дизайнерів, креативників, з якими працює менеджер поза цими спеціалізованими командами. Він ставить завдання цілій команді, у якій таланти домовляються і розподіляють між собою завдання;
2
незалежні команди під проєкти — коли кожна команда складається зі стратега, дизайнера, креативника — і менеджера, який їм ставить задачі для проєкту; у такому разі таланти отримують таски від конкретного менеджера, а не усіх одразу та не розпиляються не безкінечну кількість клієнтів.
Також щодо другого підходу: кілька менеджерів можуть займатися кількома активними проєктами (як у нашому агентстві). Завдяки тому, що вони ведуть свої проєкти від початку до кінця, то добре можуть у них орієнтуватися. Це дозволяє ставити талантам задачі на різних стадіях виконання того чи іншого проєкту, а ще домовлятися між собою, кому з копірайтерів ставити задачу (бо розуміє, хто з них яке має навантаження). Так, один і той же копірайтер може виконувати паралельно різні задачі:

  1. писати тексти для сайту, соцмереж агентства та клієнта;
  2. готувати ідеї для рекламної кампанії;
  3. думати над неймом чи слоганом.
Коли структура проєктна, тоді у команді є 1-2 менеджери, дизайнери, копірайтери, креативники, і кожен прокачується у своїй спеціалізації, а інші у відповідь — довіряють експертності одне одного. Хоча в такій структурі важко знайти місце початківцям, адже кожен має мати достатній рівень senior.

Така структура дозволяє Fedoriv контролювати кількість клієнтів і проєктів у межах проєктної команди — тому знижується ймовірність вигорання та роботи на вихідних чи вночі. Самі команди можуть обирати «своїх» замовників — і йдеться не тільки про цінності, а й спеціалізацію, у якій таланти з часом прокачуються; наприклад, робота із сервісними продуктами.

У креативній індустрії популярний підхід креативних пар (це завжди поєднання артдиректор+копірайтер). Ми таких фіксованих пар не маємо — натомість наші таланти в командах мають змогу за потреби міксуватися у будь-якій варіації, щоб обмінюватися думками та спільно генерувати ідеї.
Як ставити і приймати задачі
Якби мене попросили дати лише одну пораду, ось як би вона звучала: запам'ятайте, що креативники — не ледарі, а роботяги. Вони не відкладають щось на останній момент, не приносять сирі ідеї, не чекають музу, а так само багато працюють.

А ось інше важливе правило: якщо хочете вбити натхнення — поставте незрозумілу задачу. Такі таски змушують спочатку прокрастинувати: довго роздумувати і відкладати, далі фруструвати через нерозуміння, згодом злитись і втрачати мотивацію.

Тепер поради, як же ставити задачу правильно:
1
пропускайте все через себе:

  • якщо клієнт наполягає на своєму, будьте першим щитом, який відіб'є неправильне бачення запиту до команди;
  • а якщо є можливість — закрийте питання самостійно;
  • якщо є неповні дані — намагайтеся дізнатися якомога більше інформації для роботи команди;
  • перевіряйте все отримане від креативної команди, що передаєте клієнту.
2
структуруйте всю інформацію — якщо ви досі не читали «Пиши, скорочуй», зробіть це зараз; кожному менеджеру прочитати її просто маст;
3
ставте дедлайни, включно з проміжними; міксуйте їх так, щоб не було єдиного дедлайну і завдання можно було виконувати поступово: за три дні, тиждень і більш тривалий період — так ви допоможете уникнути прокрастинації; а ще одразу вносьте все у календар, навіть якщо йдеться про креативні тривалі завдання.
Також ми перейшли від персональних до колективних задач. Якщо раніше це було за принципом 1 людина = 1 таск, то зараз я ставлю завдання так, щоб усі залучені до нього, могли перетинатися у процесі роботи, обмінятись ідеї та відчути спільну відповідальність за якість роботи. Якщо ви відчуваєте достатню довіру до команди, спробуйте такий підхід.
Тонкі матерії: від фідбеку до балансу життя і роботи
Найперше, розберемось зі зворотнім зв'язком. Часто стається, що саме творчі працівники сприймають критику більш болісно; так працює і в нашому, і навіть у моєму випадку. Тому вчитися якісно ділитися зворотнім зв'язком — це обов'язково. Але всі мої поради — не про психологію, а власний досвід:
1
найперше, варто зрозуміти, що ніхто не ідеальний: інколи люди повільні, неуважні, можуть щось забути, а ще ж кожен має власну особливість; за це не варто злитися чи намагатись дорікнути;
2
зважайте на те, що людина не прийшла до вас із першою-ліпшою ідеєю: якщо вона одразу натикається на критику, це демотивує; спробуйте дізнатися, чому рішення є саме таким і як до нього дійшли;
3
спробуйте розкласти на складові, що саме вас бентежить: замість «щось тут не те» розкажіть, що саме викликало сумніви; а ще краще:
4
розпочніть діалог, а не одразу кидайте своє фінальний вердикт — так ви знайдете разом кращу та більш ефективну ідею;
5
не забувайте хвалити; навіть якщо завдання не виконане найкраще для проєкту — погодьтеся, що ідея класна (якщо справді класна), але не зовсім за брифом.
Ще одна тонка матерія — баланс життя та роботи. І починати його будувати варто з комунікації з клієнтом, якому треба пояснити, що ви не працюєте на вихідних. З самого початку плануйте графік проєкту без врахування овертаймів. От ще кілька порад:
1
виховуйте культуру, де кожен може сам зізнатися, якщо не встигає; це можна вирішити, якщо пересунути дедлайн, підключити іншу людину в команді або ж залучити людину на фрілансі;
2
запитуйте періодично, чи встигає людина зі своїми обов'язками; так, інколи люди соромляться маякнути, тож вам потрібно підтримати їх;
3
нехай для роботи поза робочим часом буде завжди тільки вагома причина — і без зловживань.
Ще дещо важливе: нехай у вашої команди буде щось для душі. Це може бути проєкт, який подобається всім, ви робите його безкоштовно і маєте змогу відкритися як фахівці по-новому. Для нас такий проєкт — фонд допомоги безпритульних тваринам Happy Paw. Ми розділяємо їхні цінності, адже багато хто з нас має домашніх улюбленців із притулків, у нас чимало вегетаріанців та екосвідомих.

Близько року тому вони звернулись з проханням зробити для них зовнішню рекламу: ми ж підготували стратегію і з'ясували, що часто люди бояться брати дорослих тварин; у результаті створили постери з меседжами, що дорослі тварини мають сформований характер і навіть однієї зустрічі достатньо, щоб зрозуміти, чи ви подружитесь.

На цьому проєкт мав закінчитись, але — ми вирішили не зупинятися. Тому почали залучати різні бізнеси, які могли розмістити постери в себе в магазинах, офісах, на фасадах. Наступна ідея була — промовідео, далі сайт із доступними до завантаження постерами, рекламні кампанії до Дня закоханих чи про переваги стерилізації. Усе це акумулювало зусилля команди, і здається, навіть для інших проєктів ми встигли більше.
Зрештою, професійний ріст — як кожного у команді, так і команди в цілому. Є компанії, які намагаються втримати людей тим, що не дозволяють їм розвиватися у компанії: вони бояться, що ті підуть. Ми ж хочемо розвивати експертизу своїх людей, адже в результаті це дозволяє створювати кращі проєкти, за які беремось. А ось як саме працівнику можна розвивати себе як фахівця в компанії:
1
у своїй сфері: якщо ваш дизайнер вивчив нову моушн-програму, а ви розумієте, що в проєкті для замовника це може стати класним креативним рішенням для ролику, — спробуйте запропонувати таку можливість;
2
в іншій спеціалізації: у нашій культурі є можливість брати на себе й інші функції, наприклад, були випадки, коли копірайтерка робила стратегію, а дизайнери неодноразово переосмислювали тексти; у результаті таланти можуть відволіктись від рутинних задач, і спробувати себе в іншій спеціалізації;
3
публічні виступи, колонки в медіа, власні курси — просто заохочуйте такі активності; мої колеги знають, що я читаю цю лекцію в робочий день, але не сварять мене чи просять виділяти на такі речі вихідні чи відпустку — набагато краще мати спеціалістів, які хочуть розвиватися і стають кращими та сильнішими.
Переглянути повну лекцію Аліни можна за підпискою на Projector Library. А пройти повний шлях менеджера в креативному агентстві на практиці — на її курсі в Проджекторі.

Редакторка: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась підбірка?