ГАРАЖ

Як організувати роботу креативної команди: поради менеджерки Fedoriv та кураторки Projector

В агентстві Fedoriv Аліна Божнюк працює вже 4 роки та за цей час менеджерила проєкти для таких клієнтів, як Дія, bodo, MEGOGO, Inventor, concert.ua, robota.ua, Глобино, Happy Paw. До запуску курсу Creative Agencies Management вона розповіла, як утримати та мотивувати найважливіший ресурс у креативному агентстві — таланти. Ділимося конспектом її лекції для Projector Library.
Аліна Божнюк

Структура команди та проєктів

Є два дуже різні підходи до структури команд в агентстві:
1
найчастіше — окремі команди зі стратегів, дизайнерів, креативників, з якими працює менеджер поза цими спеціалізованими командами. Він ставить завдання цілій команді, у якій таланти домовляються і розподіляють між собою завдання;
2
незалежні команди під проєкти — коли кожна команда складається зі стратега, дизайнера, креативника — і менеджера, який їм ставить задачі для проєкту; у такому разі таланти отримують таски від конкретного менеджера, а не усіх одразу та не розпиляються не безкінечну кількість клієнтів.
Також щодо другого підходу: кілька менеджерів можуть займатися кількома активними проєктами (як у нашому агентстві). Завдяки тому, що вони ведуть свої проєкти від початку до кінця, то добре можуть у них орієнтуватися. Це дозволяє ставити талантам задачі на різних стадіях виконання того чи іншого проєкту, а ще домовлятися між собою, кому з копірайтерів ставити задачу (бо розуміє, хто з них яке має навантаження). Так, один і той же копірайтер може виконувати паралельно різні задачі:

  1. писати тексти для сайту, соцмереж агентства та клієнта;
  2. готувати ідеї для рекламної кампанії;
  3. думати над неймом чи слоганом.
Аліна Божнюк
Коли структура проєктна, тоді у команді є 1-2 менеджери, дизайнери, копірайтери, креативники, і кожен прокачується у своїй спеціалізації, а інші у відповідь — довіряють експертності одне одного. Хоча в такій структурі важко знайти місце початківцям, адже кожен має мати достатній рівень senior.

Така структура дозволяє Fedoriv контролювати кількість клієнтів і проєктів у межах проєктної команди — тому знижується ймовірність вигорання та роботи на вихідних чи вночі. Самі команди можуть обирати «своїх» замовників — і йдеться не тільки про цінності, а й спеціалізацію, у якій таланти з часом прокачуються; наприклад, робота із сервісними продуктами.

У креативній індустрії популярний підхід креативних пар (це завжди поєднання артдиректор+копірайтер). Ми таких фіксованих пар не маємо — натомість наші таланти в командах мають змогу за потреби міксуватися у будь-якій варіації, щоб обмінюватися думками та спільно генерувати ідеї.

Як ставити і приймати задачі

Якби мене попросили дати лише одну пораду, ось як би вона звучала: запам'ятайте, що креативники — не ледарі, а роботяги. Вони не відкладають щось на останній момент, не приносять сирі ідеї, не чекають музу, а так само багато працюють.

А ось інше важливе правило: якщо хочете вбити натхнення — поставте незрозумілу задачу. Такі таски змушують спочатку прокрастинувати: довго роздумувати і відкладати, далі фруструвати через нерозуміння, згодом злитись і втрачати мотивацію.

Тепер поради, як же ставити задачу правильно:
1
пропускайте все через себе:

  • якщо клієнт наполягає на своєму, будьте першим щитом, який відіб'є неправильне бачення запиту до команди;
  • а якщо є можливість — закрийте питання самостійно;
  • якщо є неповні дані — намагайтеся дізнатися якомога більше інформації для роботи команди;
  • перевіряйте все отримане від креативної команди, що передаєте клієнту.
2
структуруйте всю інформацію — якщо ви досі не читали «Пиши, скорочуй», зробіть це зараз; кожному менеджеру прочитати її просто маст;
3
ставте дедлайни, включно з проміжними; міксуйте їх так, щоб не було єдиного дедлайну і завдання можно було виконувати поступово: за три дні, тиждень і більш тривалий період — так ви допоможете уникнути прокрастинації; а ще одразу вносьте все у календар, навіть якщо йдеться про креативні тривалі завдання.
Аліна Божнюк
Також ми перейшли від персональних до колективних задач. Якщо раніше це було за принципом 1 людина = 1 таск, то зараз я ставлю завдання так, щоб усі залучені до нього, могли перетинатися у процесі роботи, обмінятись ідеї та відчути спільну відповідальність за якість роботи. Якщо ви відчуваєте достатню довіру до команди, спробуйте такий підхід.

Тонкі матерії: від фідбеку до балансу життя і роботи

Найперше, розберемось зі зворотнім зв'язком. Часто стається, що саме творчі працівники сприймають критику більш болісно; так працює і в нашому, і навіть у моєму випадку. Тому вчитися якісно ділитися зворотнім зв'язком — це обов'язково. Але всі мої поради — не про психологію, а власний досвід:
1
найперше, варто зрозуміти, що ніхто не ідеальний: інколи люди повільні, неуважні, можуть щось забути, а ще ж кожен має власну особливість; за це не варто злитися чи намагатись дорікнути;
2
зважайте на те, що людина не прийшла до вас із першою-ліпшою ідеєю: якщо вона одразу натикається на критику, це демотивує; спробуйте дізнатися, чому рішення є саме таким і як до нього дійшли;
3
спробуйте розкласти на складові, що саме вас бентежить: замість «щось тут не те» розкажіть, що саме викликало сумніви; а ще краще:
4
розпочніть діалог, а не одразу кидайте своє фінальний вердикт — так ви знайдете разом кращу та більш ефективну ідею;
5
не забувайте хвалити; навіть якщо завдання не виконане найкраще для проєкту — погодьтеся, що ідея класна (якщо справді класна), але не зовсім за брифом.
Аліна Божнюк
Ще одна тонка матерія — баланс життя та роботи. І починати його будувати варто з комунікації з клієнтом, якому треба пояснити, що ви не працюєте на вихідних. З самого початку плануйте графік проєкту без врахування овертаймів. От ще кілька порад:
1
виховуйте культуру, де кожен може сам зізнатися, якщо не встигає; це можна вирішити, якщо пересунути дедлайн, підключити іншу людину в команді або ж залучити людину на фрілансі;
2
запитуйте періодично, чи встигає людина зі своїми обов'язками; так, інколи люди соромляться маякнути, тож вам потрібно підтримати їх;
3
нехай для роботи поза робочим часом буде завжди тільки вагома причина — і без зловживань.
Ще дещо важливе: нехай у вашої команди буде щось для душі. Це може бути проєкт, який подобається всім, ви робите його безкоштовно і маєте змогу відкритися як фахівці по-новому. Для нас такий проєкт — фонд допомоги безпритульних тваринам Happy Paw. Ми розділяємо їхні цінності, адже багато хто з нас має домашніх улюбленців із притулків, у нас чимало вегетаріанців та екосвідомих.

Близько року тому вони звернулись з проханням зробити для них зовнішню рекламу: ми ж підготували стратегію і з'ясували, що часто люди бояться брати дорослих тварин; у результаті створили постери з меседжами, що дорослі тварини мають сформований характер і навіть однієї зустрічі достатньо, щоб зрозуміти, чи ви подружитесь.

На цьому проєкт мав закінчитись, але — ми вирішили не зупинятися. Тому почали залучати різні бізнеси, які могли розмістити постери в себе в магазинах, офісах, на фасадах. Наступна ідея була — промовідео, далі сайт із доступними до завантаження постерами, рекламні кампанії до Дня закоханих чи про переваги стерилізації. Усе це акумулювало зусилля команди, і здається, навіть для інших проєктів ми встигли більше.
Аліна Божнюк
Зрештою, професійний ріст — як кожного у команді, так і команди в цілому. Є компанії, які намагаються втримати людей тим, що не дозволяють їм розвиватися у компанії: вони бояться, що ті підуть. Ми ж хочемо розвивати експертизу своїх людей, адже в результаті це дозволяє створювати кращі проєкти, за які беремось. А ось як саме працівнику можна розвивати себе як фахівця в компанії:
1
у своїй сфері: якщо ваш дизайнер вивчив нову моушн-програму, а ви розумієте, що в проєкті для замовника це може стати класним креативним рішенням для ролику, — спробуйте запропонувати таку можливість;
2
в іншій спеціалізації: у нашій культурі є можливість брати на себе й інші функції, наприклад, були випадки, коли копірайтерка робила стратегію, а дизайнери неодноразово переосмислювали тексти; у результаті таланти можуть відволіктись від рутинних задач, і спробувати себе в іншій спеціалізації;
3
публічні виступи, колонки в медіа, власні курси — просто заохочуйте такі активності; мої колеги знають, що я читаю цю лекцію в робочий день, але не сварять мене чи просять виділяти на такі речі вихідні чи відпустку — набагато краще мати спеціалістів, які хочуть розвиватися і стають кращими та сильнішими.
Переглянути повну лекцію Аліни можна за підпискою на Projector Library. А пройти повний шлях менеджера в креативному агентстві на практиці — на її курсі Creative Agencies Management у Проджекторі.

Редакторка: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась підбірка?