досвід

Студент — колега — тьютор: історія випускника Strategy. JTBD

Наприкінці зими 2021 Гліб Андрюшин закінчив курс Strategy. JTBD, на який прийшов майже новачком у сфері. Після навчання Гліб подався в агентство [isdgroup], де працюють куратори Міша та Маша. І ось уже півроку працює в їхній команді над проєктами та встиг побути тьютором для нових студентів. Як рефлексує над всіма цими ролями, розпитали в інтерв'ю для Projector Mag.
фото Гліба Андрюшина

Гліб-студент на курсі в Проджекторі

У маркетинг я прийшов у 18. За цей час працював із діджиталом в агентстві, брав проєкти для малого та середнього бізнесу на фрілансі. Одне з моїх досягнень — близько 5 років віддаленої роботи з українським маркетплейсом репетиторів, який працює ще в 7 країнах. За весь цей час зі стратегіями я стикався дуже опосередковано й навіть тоді здавалося, що знаю все необхідне. А потім натрапляв на щось нове і розумів: я не знаю нічого.

Про саму стратегію я дізнався від колишнього керівника. Ми багато спілкувалися на цю тему, він став моїм наставником, радив книжки, які ми обговорювали. Але ж потрібна практика. Буває, приходиш до бізнесу, запитуєш про Х часу та У грошей на пошук проблеми. Але компанії не хочуть ризикувати, тому запитують про твою експертність у стратегуванні. Це та комічна ситуація, коли в свої 20 треба мати 20 років досвіду, але по іншому ніяк. Так я вирішив пройти базовий офлайн курс зі стратегії, щоб розібратися серед потоку термінів, цифр і незрозумілих смислів.

Мені вдалося зорієнтувався, але все одно залишилось багато прогалин у знаннях. Так я продовжив пошуки і подався на курс у Проджі. У мене не було жодних очікувань. Вони з'явились аж після перших лекцій, а в результаті — куратори навіть перевершили їх. Весь курс став одним цілісним механізмом, де на кожному занятті опановуєш новий гвинтик — і все через практику. Тому на старті було складно. Дуже складно. І багато домашки. Дуже багато.
Гліб Андрюшин у повний зріст
Матеріал не завжди вдавалось легко засвоїти, а якщо здавалося протилежне — це точно було помилкою. Коли ми з усіма студентами поділились на групи, тісніше обговорювали навчання, то порахували кількість годин для курсу на тиждень — мінімум 7-10. А щоп'ятниці ввечері проходили вебінари. Хороше випробування, коли в кожного з вас є фултайм-робота.

Окрема тема — комунікація з кураторами. Так, між нами була ціла прірва у досвіді роботи. Але Міші й Маші вдалося зробити так, що цієї дистанції не відчувалося. Наприклад, я досить сором'язливий і рідко «виступаю з промовою» в обговореннях. Але пригадую, що на курсі мені було легко підключитися до дискусії чи зізнатися: я нічого не зрозумів, поясніть. Не завжди вдається так спілкуватися з наставниками.

Гліб-стратег в агентстві [isdgroup]

Після курсу я шукав нову роботу. Тоді задумався, що куратори Міша й Маша можуть ще багато чому навчити і поряд з ними я почуваюсь комфортно. Вони сильні спеціалісти й завжди хочеться вчитися в сильних. Я написав Міші, в нього склались про мене хороші враження після курсу, але вакансій в агентстві тоді не було. Згодом мені надіслали тестове завдання, яке я успішно провалив. Але отримав другий шанс — стажування. Уже далі мені запропонували випробувальний термін і з квітня я працюю в агентстві на фултаймі.

Моя робота зараз включає два головні напрямки.
1
Проведення досліджень та глибинних інтерв'ю. Я не мав такої практики до курсу, а під час навчання пройшов її через кров і сльози. Зараз же я не припиняю дивуватись, як люди одні й ті ж речі бачать по-своєму. Наприклад, якщо ти десяток разів почуєш «Мені комфортно», для кожного це означатиме щось інше.
2
Аналіз інформації для створення стратегій. Усю зібрану інформацію я синтезую, щоб разом із командою будувати цінність споживача. Після цього — створюємо для її досягнення стратегії різного рівня, залежно від потреб бізнесу: від комунікаційної до продуктової.
фото Гліба в тіні
Своїй бабусі я навряд чи поясню, чим займаюсь. З одного боку, тому що тільки на старті роботи зі стратегуванням. З іншого, ця професія — справді широке поняття. Роль стратега я бачу в тому, щоб знаходити проблеми бізнесу та ідеї для їхнього вирішення. Якщо до навчання і роботи я мав базове розуміння професії, то зараз знаю, що все значно глибше та складніше. Здається, що сьогодні ти добре зрозумів якусь проблему, але завтра знову ставиш запитання та чуєш нові відповіді.

Але вже на цьому етапі можу ділитися порадами з новачками.

По-перше, стратегів-початківців хотів би запевнити, що не варто боятися проводити інтерв'ю. Повірте: ваші респонденти хвилюються так само, але точно не налаштовані до вас негативно.

По-друге, будьте уважними слухачами. Навчіться відкидати власний досвід, щоб бачити світ (і проблему) очима іншої людини. Інакше є ризик отримати викривлене розуміння, що точно зашкодить стратегії.
До речі, раніше ми ділилися добіркою улюблених твіттер-акаунтів Михайла Траверсе. Для Projector Mag куратор розповів, за ким стежить сам та на кого рекомендує підписатись усім охочим отримати більше інсайтів про стратегію.

Гліб-тьютор на курсі Strategy. JTBD

Після навчання у нас залишився активний чат у Slack. Якось куратори запитали, хто б хотів спробувати себе у тьюторингу, тобто допомагати наступному потоку в засвоєнні матеріалів з курсу. Чим це зацікавило мене: я мав щире бажання підтримати студентів, які от-от будуть проходити через те, що я сам недавно. Якщо я можу комусь пригодитися, чому б це не зробити.

Другий момент — коли вчиш когось, то і сам вчишся. У той період я ще не знав, чи потраплю на роботу в агентство і не мав поточного проєкту, де б міг застосувати методологію. Це стало чудовою можливість. Я поставив плюсик у чаті, мені зателефонували і так ми домовились про тьюторинг.

Колись я вже мав подібний досвід, але він відбувався тет-а-тет. До мене зверталися за рекомендаціями і я консультував щодо конкретних каналів та діджитал-інструментів. Тут же я залучений більше в ролі спостерігача: на певних дискусіях можу долучитися і спрямовувати студентів у правильне русло. Хоча інколи ефективніше дати їм час побрейнштормити та самостійно зрозуміти, де повернули не туди.
арт-фото Гліба
Яка найбільша цінність тьюторів? Вони самі пройшли шлях студента. Здавалось би, ментори й куратори більш досвічені, але вони не стикались із задачами, які самі ж створили. Тьютори можуть сказати: I feel your pain. І не завжди це про інтелектуальну допомогу, а й моральну, як у випадку з хвилюванням перед інтерв'ю. Тьюторам також простіше знайти підхід до нинішніх студентів.

Чи можна було б перенести таку ж систему куратор-ментор-тьютор-студент на реалії класичної освіти — не думаю. Насправді я не знаю, що робив би без онлайну й курсів, бо в українській вищій освіті розчарований. Зараз ставлю перед собою більше професійні цілі. Наприклад, мені подобається продакт- і сервіс-дизайн, тож буду рухатись у цьому напрямку. А поки що набивати гулі, отримувати досвід і відкривати невідомі горизонти в стратегуванні.
Познайомитися з Глібом ви можете на курсі Strategy. JTBD. Разом із кураторами він поділиться досвідом у стратегуванні, допоможе впоратися із практичними кейсами та буде спрямовувати студентів. А дізнатися про актуальні вакансії у стратегуванні на ринку — у телеграм-каналі Advertising Цех.

Розмовляла: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Досвід
Сподобалась стаття?