Гараж
10 серіалів та фільмів для дизайнерів не про дизайн
Кажуть, що прості люди слідкують у фільмах за сюжетом та діалогами, час від часу відволікаючись на попкорн. А дизайнери слідкують за деталями, кольорами, костюмами та інтер'єрами. Й інколи відволікаються на історію героїв.

Жартуємо. Але візуально красиві фільми все ж для вас зібрали.
«Кубо і легенда самурая»
2016, Тревіс Нейт, студії Laika та Focus Features (США)
Ляльково-анімаційний пригодницький фільм — про одноокого хлопчика на ім'я Кубо, який має розгадати таємницю своєї спадщини. Хоча ця казка — про країну на кшталт давньої Японії, там немає нічого про устрій тогочасної Азії. Нам показують папірці, які складаються у фігурки-оригамі найрізноманітніших форм і розповідають історію самурая і його непробивних обладунків. Фільм вчить концентруватися на формах і образах, створюючи з них красиву історію.
«Метрополіс»
1927, Фріц Ланґ, студія UFA (Німеччина)
Німий фільм Ланґа — науково-фантастична антиутопія про розділене на дві частини місто. Для багатіїв та інтелектуалів — наземна, а для робітників, які обслуговують поверхню біля гігантських машин — підземна.

Ланґ застосовував множинну експозицію, мініатюрні камери для дрібних моделей та електромотори, щоб пересувати декорації, а не камеру. Для фільму склали моделі з намальованого фону, побудували величезні декорації робочого району, підніжжя Вавилонської вежі та готичного храму. Художник Еріх Кеттелхут вигадав архітектурний стиль будівель наземного міста, намалювавши їх у стилі артдеко.
«Чому жінки вбивають»
2019-2021, Марк Черрі, студії CBS Television Studios та Cherry Productions (США)
Серіал розповідає про події, що призвели до вбивств після того, як заміжні жінки дізнаються про зради своїх чоловіків. Критики охрестили комедійну драму «серіалом з крутими інтер'єрами». Дійсно, творцям вдалося підлаштуватися під три часові лінії так, аби можна було безпомилково сказати: «це 60-ті», «90-ті» чи «наш час». Упродовж двох сезонів дії відбуваються в одному будинку, який змінюють не лише під стиль епохи, а й характер їх господинь — домогосподарки, світської левиці та бісексуальної адвокатки.

Щойно побудований будинок — стриманих приглушених кольорів, згодом у ньому з'являється золото, мармур і безліч дзеркал, а ще «через 20 років» — практичні, зручні, але при цьому дорогі меблі. Стиль серіалу вчить створювати кордони й знаходити рішення для конкретних задач.
«Лінкольн»
2012, Стівен Спілберг, студія DreamWorks (США) у виробництві з іншими
Митці люблять гратися з темою старих костюмів, декорацій, архітектури. Спілберг показав нам, як робити це правильно у стрічці про останні місяці життя 16-го президента США Авраама Лінкольна, який рухається до своєї мети — прийняти до Конституції 13 поправку, яка забороняє рабство. У цій автобіографії режисер використав мінімумом кольорів — чорний, сірий та коричневий. Дизайнери побачать, як створювати стильні образи при, на перший погляд, мінімальному наборі інструментів.
«Батько»
2020, Флоріан Зеллер, студія F comme Film (Франція) у виробництві з іншими
Франко-британська стрічка Флоріана Зеллера розповідає про пенсіонера Ентоні. Він доживає віку у своїй квартирі й не збирається її залишати за жодних обставин. Аби передати деменцію головного героя, Зеллер постійно грається з інтер'єром величезної лондонської квартири, міняючи відтінки кольору стін і меблів, переставляючи предмети та перевішуючи картини. Дизайнерам буде цікаво проводити аналогію зі своєю роботою, в якій концентрація на дрібницях та деталях допомагає досягти продуманого результату.
«Жертвоприношення»
1986, Андрій Тарковський, Svenska Filminstitutet (Швеція) у виробництві з іншими
«Жертвоприношення» — історія про професорську родину з відокремленого, але мальовничого куточка Швеції. Наближається ядерна війна і головний герой повинен визначитися з тим, що запропонувати Богу, аби їй запобігти. У фільмі ми бачимо безупинну гру режисера з кольорами — від бляклих відтінків він переходить до чорно-білого, потім — майже чорного, урешті повертаючись до початкової композиції. Декорації будинку, у якому живуть герої, — взірець мінімалізму і перфекціонізму. У фільмі можна знайти підказки, як створити потрібну атмосферу за допомогою дрібниць — на кшталт тремтіння винних келихів чи розтрощеної банки молока.
«Велика краса»
2013, Паоло Сорентіно, Medusa Film (Італія) та Indigo Film (Франція)
Сюжет розгортається на тлі вулиць Риму. Ними блукає письменник Джепа, якому ось-ось стукне 65. Чоловік переосмислює минуле і сучасність італійської столиці через власні спогади, та доходить висновку, що сьогодення — спотворене, а колишня велич стала декораціями. Еротика, філософія, самоаналіз передаються через деталізацію, панорами сповільнення або, навпаки, пришвидшення кадрів. Стрічка з димом, італійською музикою та архітектурою покаже приклад справжньої естетики.
«Скотт Пілігрим проти світу»
2010, Едгар Райт, Universal Pictures (США)
Комедія про міленіала Скотта Пілігрима і його складні стосунки наповнена унікальними вивісками, коміксами, мерчем, який створює постмодерне панно пасхалок та посилань на попкультуру. Стрічка за мотивами однойменної серії коміксів навчить не губитися у кольорах та ідеях, а вдало їх систематизувати.
«Королівство повного місяця»
2012, Вес Андерсон, American Empirical Pictures (США) у виробництві з іншими
Традиційно прискіпливий до композиції Андерсон зрежисирував комедійну драму про таємниче зникнення підлітків у 60-х. У фільмі з зірковим складом кожен кадр виміряний лінійкою, а дизайн декорацій — ретельний та продуманий. Постановка, кольори та геометричні форми — цікаві як з професійної точки зору, так і з естетичної.
«Той, хто біжить по лезу 2049»
2017, Дені Вільньов, Alcon Entertainment (США) у виробництві з іншими
Ця стрічка Вільньова — одне з кількох неонуарних відтворень історії про біоінженерних людей (реплікантів). Для фільму спеціально розробили інтерфейси технологій. Дизайн екранів космічного корабля, проєктори, мікроскопи, скло, трикутники, спінери не перегукуються ані з класичними «космічними» фільмами 80-х, ані з сучасними комікс-всесвітами. Творці картини спеціально для неї згенерували десятки унікальних ідей, які допоможуть зовсім інакше поглянути на роботу з дизайном технологій.
Авторка: Вікторія Хожаінова
Фото: з мережі
Гараж
Сподобалась стаття?