Досвід
Що не день — то новий шрифтовий інсайт
12 лекцій, 7 вебінарів, 350 повідомлень та 190 годин практики. Даша Левчук, випускниця курсу Sans Serif Fonts, розповіла нам про навчання під кураторством Кирила Ткачова та особливості розробки шрифтів.
На курс до Кирила я прийшла не без бекграунду

Раніше я працювала графічною дизайнеркою в Banda, але згодом перейшла на фріланс-проєкти. Зараз працюю тільки з українськими замовниками: з маленькими брендами, для яких роблю айдентику, і невеликими агенціями, які співпрацюють зі мною на окремих проєктах.
Я вчилася на книжкового дизайнера в Київській політехніці. Просто хотіла займатися дизайном, і тоді не було такого широкого вибору курсів, як зараз. Я вчилася і на найпершому курсі по веб-дизайну в Саші Трегуба, який проводили ще у Bibliotech. Тому моя лояльність до продуктів Проджа простягається на роки.

Для мене освіта завжди була стабільною постійною частиною життя. Я планую собі наперед великі навчальні активності. За рік я облаштувала іедеальний формат, коли я навчаюся систематично онлайн, і час від часу виходжу в офлайн на кілька днів на іменні воркшопи з каліграфії, наприклад. Для тих, хто вже працює і набирає обертів — онлайн-освіта дуже хороший вибір.
Завдання 1. Pixel art
Зараз вивчаю типографію, і вже досить давно займаюся леттерінгом. Хотіла навчитися робити шрифти, приглядалася до різних дорогих програм, але так і не наважилася самостійно. А потім побачила цей онлайн-курс і відразу записалася, моя заявка була чи не найпершою. Я шукала можливості для навчання в інших країнах, але такий курс зустріла вперше.
Завдання 2. Modular font
У середньому я витрачала на навчання по три години щодня, без вихідних

Звісно, можна приділити менше часу, але, очевидно, результат буде інакшим. Мені легко було розрахувати свій час на самостійну роботу на курсі. Півтора місяці я ще завершувала свій тодішній проєкт, а наступний місяць повністю присвятила курсу та самостійній роботі.

Я мала трохи досвіду в леттерінгу, і спершу помилково вважала, що я зможу перенести свої попередні навички на новий вид роботи. Та це виявилася зовсім інакша гра зі своїми правилами. І ті навички та прийоми, з якими я вже була знайома, виявилися або зовсім не придатними, або потребували модифікації. Та в цьому й був основний інтерес.

Наприкінці курсу ми мали створити повноцінний шрифт, а інші завдання були дотичним. Наприклад, одним із завдань було створення піксельної копії якогось напису чи розробка трафаретного логотипу для міста. Та Кирило не ставив нам жорстких рамок, ти міг самотужки видозмінити це завдання і додати до нього щось своє, залежно від того, скільки часу можеш на це виділити. Кирило перевіряв завдання незалежно від того, наскільки чітко ти дотримувався правил.

Кирило — викладач у чистому вигляді. Я особисто розділяю всіх представників творчих спеціальностей на персоналій та ґрунтовних фахівців. Останні не такі медійні, однак глибоко занурені в тему, вимогливі, вміють «домінувати». В персоналій можна та потрібно переймати досвід на разових івентах та воркшопах, вони яскраві та хаотичні, це цікавий процес. Але їм бракує системності, яку стовідсотково надав Кирило на своєму курсі.

Кирило намагався дати рівно стільки інформації, скільки може осягнути кожний студент. У нас на курсі були люди з дуже різною базою, були й люди без бази графдизайну, які прийшли з каліграфії. Тому теорії було рівно стільки, щоб не перевантажувати.

Улюбленим завданням не лише в мене, але й у багатьох моїх однокурсників став останній челендж перед курсовим проєктом. Це було створення моноширинного шрифта. Саме цей шрифт я збираюся допиляти, завершити та випустити у вільне плавання.
Завдання 3. Stencil font
Що не день — то новий шрифтовий інсайт. Виявляється, що можна було робити і так, і ось так. Подивився на чужу роботу, послухала Кирила — і назбирала цілу колекцію нових рішень.
Навіть якщо ти плануєш тільки купувати шрифти все життя, а не робити власні, то за якими критеріями ти будеш їх відбирати?

За трендами в своїй стрічці в Pinterest? Я сама з цим зіштовхувалася. За якими критеріями підібрати шрифт для конкретного проєкту? Твоє рішення має обґрунтування, чи це просто емоційний вибір або погоня за нинішнім трендом?

Особисто я планую стати шрифтовим дизайнером. Тому цей курс став для мене дуже важливим кроком. Але навіть якщо людина не збирається ставати шрифтовиком, така база просто необхідна для роботи в графічному дизайні. Дизайнерам в школах, на курсах та в інститутах постійно читають лекції з типографії, розповідають загальні правила. І так, ми знаємо, що Arial — це дуже погано, знаємо, як повинно бути. Та коли справа доходить до практики, не вдається їх застосувати відповідно. А все тому, що ти не пропустив ці закони через свої руки, не спробував намалювати, векторизувати та писати цим шрифтом, не побачив наочно, чому ці правила існують. Тому ми часто можемо побачити, що графічний дизайнер приймає не виважені шрифтові рішення під час створення макету. Скоріш за все він знає відповідне правило, але не застосовує його чи не вважає за потрібне його дотриматися. І теорія розходиться з практикою.

У шрифтах присутня технічна частина, яку можна порівняти з точною наукою, але не все з неї починається, і точно не нею закінчується. Ти повинен приділяти багато уваги деталям.

Завдання 4. Monospaced font
Я ж казала, що треба було одразу в Glyphs робити

У моїй випускній презентації був такий окремий слайд. Спочатку я працювала тільки в Illustrator з вектором, а потім була змушена переносити напрацювання. Це виявилося навіть складніше, ніж працювати від початку в новій програмі. Це була моя основна помилка на курсі — я перейшла в нову програму десь на третьому тижні, а треба було відразу.
Курсовий проєкт. Riko Sans
Загалом кожен працював так, як йому зручно. Навіть шрифтові програми — не основне в процесі створення шрифту. Я використовувала Glyphs, хоча Кирило працював у Fontlab. В когось в процесі з'являлося багато скетчів, хтось працював відразу в програмі і тримав ідею в голові. Особисто я думаю, що скетчу занадто мало — треба більше. Це допомагає краще розуміти форму завдяки фізіології та складним механізмам нашого мозку. Раніше я займалася і каліграфією, тому розумію, що зв'язок з папером зовсім інакший, ніж зв'язок з монітором комп'ютера. Але, звісно, це додатковий час.
Робота поза курсом. Mix and match
Кому я точно раджу піти на курс Sans Serif Fonts:

— Тим, хто планує стати шрифтовим дизайнером.
— Тим, хто вже спробував і створив один шрифт.
— Тим, хто займається леттерінгом і тим, хто малює логотипи. Адже в логотипах працює подібна система, тільки маленька. В тебе просто не двадцять вісім літер, а вісім.
— Графічним дизайнерам.
Текст: Юлія Клебан
Courses
Сподобалась стаття?