досвід

Від азів SMM до роботи у Booking.com:
історія випускниці Projector і кураторки Growth Analytics

Дарина Свірчевська, випускниця курсу Growth Руслана Назаренка, вже понад рік працює у головному офісі Booking.com. Сьогодні вона — Senior Marketing Analyst з досвідом роботи в Україні, Швеції та Нідерландах. А ще — кураторка курсу Growth Analytics.

Яким же був шлях від навчання у Projector до власного кураторства, Даша розповіла для блогу.
портрет Дарини Свірчевської

Про старт у маркетингу і вступ у Projector

Із самого початку мене цікавило просування стартапів. Я була студенткою в технологічному університеті, де вчила інноваційний менеджмент. На третьому курсі почалася моя практика в маркетингу, коли я працювала SMM-менеджеркою в продуктовій аутсорсинговій компанії.

Моя робота належала до junior position, але тим не менше мені виділяли бюджет на різні курси. Там я підтягнула англійську й мала змогу дізнаватися досвід практиків. Через рік роботи і постійних навчань я залишила компанію. На той час я вже достатньо розбиралась у соцмережах, розуміла, як будувати стратегії та просувати рекламу. Водночас розуміла, що варто продовжувати вчитися. Шукала різні школи й натрапила на Projector.

Коли я побачила курс Руслана, вирішила, що ідеально відповідаю вимогам: потрібно було мати досвід у стартапі й базові знання з маркетингу. Для вступу — написати мотиваційний і далі оплатити навчання. Я надіслала заявку і ось о 5 вечора мав пройти перший урок, а я досі не отримала лінк на оплату. Я прийшла в школу, адміністраторка подумала, що мій лист пропустили і я попросила внести кошти прямо зараз. Коли в кабінет зайшов Руслан, то здивувався: нас повинно бути всього 16. Я підозрювала, що це я 17-та, але не зізналась. Так і почалось моє навчання.
Дізнатися більше про історію Руслана Назаренка ви можете у статті «Головне — не зловити зубами дошку». В інтерв'ю для Projector Mag куратор розповів, як прийшов у продуктовий маркетинг та як вирішив викладати студентам.

Про навчання на курсі Руслана Назаренка

На той час я якраз закінчила бакалаврат. Я знала, як викладачі можуть подавати інформацію, тому Руслан виглядав дуже контрастно: розкладав усе за темами, по поличкам, говорив прямо. Дуже багато матеріалу я не знала, вперше чула відсотків 40 напевно. Тоді я дуже соромилась визнавати такі речі. З іншого боку відчувала, як багато ще можу дізнатися. Я виписувала незнайомі терміни в блокнот, приходила додому, гуглила й читала більше; наші заняття тривали з 7 до 9 вечора, на наступний день потрібно було зробити домашку, а на вихідних чекати фідбеку Руслана. Але наприкінці все зібралось у цілісну картину.

Саме на курсі я заглибилась у практику — ми робили курсове завдання для продукту на американському ринку. Це дало мені навички повного циклу продакт-маркетингу. Найбільший інтерес у мене викликала тема User Flow: я розуміла, що дані — це можливість зрозуміти, як користувач діє з твоїм продуктом, що вважає корисним і як далі варто розвивати продукт. Я розуміла, що хочу знаходити причиново-наслідкові зв'язки доказовим шляхом.
Найбільшу користь отримали не ті студенти, які чекали інструментів і пояснень (хоча саме про це був курс), а шукали, як застосувати це у своїй справі.

Переїзд до Швеції


Після курсу я продовжувала працювати у маркетингу. Спочатку знайшла роботу в одній компанії, далі перейшла в іншу й стала head of SMM. Дізнавалася більше, які інструменти краще використовувати, розглядати, як користуюся продуктом, аналізувати product/market fit, додавати нові метрики. Паралельно з усім цим я два роки вступала в університет у Швеції. Коли в 2018 дізналася, що не проходжу — вирішила просто переїхати і на місці шукати роботу.

Я попередила свого працедавця в Україні, перейшла на парт-тайм і через місяць звільнилася. У Швеції мені пощастило зустріти людину, яка допомогла підсилити мої знання в аналітиці, підготувати резюме за європейським стандартом. Водночас я пройшла курси, вивчила базово SQL, проходила різні співбесіди. Так отримала посаду дата-аналітика в гемплінговій компанії. Ця робота була проміжною між маркетингом і науками про дані, — і це була найскладніша тема на курсі Руслана. Пам'ятаю, як на заняття прийшов Андрій Осипов і тоді я не розуміла всі 90% з його слів. Але доля любить жарти, тому відтоді я працюю саме з цією темою.

У шведській компанії я попрацювала близько року, включно з двома місяцями в Коста-Ріці, де вони мають офіси. За цей час покращила навички SQL і вже тепер розумію, наскільки правильним був мій інтуїтивний рух. Сьогодні маркетологи просто повинні розумітися в аналітиці, бо цього потребує індустрія. Якщо хочете отримувати топові посади в міжнародних компаніях, потрібно працювати із сучасними діджитал інструментами, розумітись у SQL, стежити за актуальними методологіями — і не боятися експериментувати з ними.
група Даші на курсі Руслана: спільне фото

Про новий переїзд, але — до Нідерландів

Одного прекрасного дня я зайшла в Tinder і познайомилася там із хлопцем. Виявилось, що він нідерландець. У нас зав'язалися стосунки і коли ми вирішили жити разом, домовилися: хто перший знайде роботу, той і переїжджає. Думаю, що важливо усвідомлювати: інколи людьми рухають не кар'єрні амбіції. Дуже часто мене просто спрямовувало серце, бажання жити в якійсь країні або бути з кимось. Робота підхоплювалась уже далі й зараз мені здається, що це правильно: зациклювання на кар'єрі не має бути надмірним.

Щодо самої роботи — у мене є європейський досвід роботи аналітиком, тому це полегшувало пошуки, але я все одно сильно хвилювалась. Також на пошуки пішло всього кілька місяців, хоч і це насправді мало за європейськими уявленнями. Спочатку мене запросили працювати в стартапі, я уже переїхала, але потім мій оффер забрали, тому що команда не отримала інвестицій. Тоді я сконтактувала з Booking.com, мене запросили на співбесіду й ось уже більше року я працюю тут.

Старт роботи у Booking.com

Ця компанія дала мені перший досвід роботи у великій корпорації. Раніше я була в компаніях до 200 людей, а тут — 16 тисяч, з яких тільки в Амстердамі 5000. Поступово моє уявлення про людей змінювалося. Нідерланди — країна з дуже розвинутою конкуренцією, тут багато тямущих людей із вищою освітою. У Booking.com конкуренція ще вища: люди мають досвід у Microsoft, Google тощо, тому я чекала, що зараз на мене звалиться маркетинговий грааль.
У реальності все геть інакше — усі ми люди та не всі генії. Траєкторія, яку я бачила раніше, — це пророблювати свій шлях, багато вчитись і ризикувати.
У Booking.com я відчуваю, що росту. Завдяки спілкуванню з дуже багатьма людьми, котрі роблять подібні речі, але з різними продуктами. Тут можна легко потрапити в ком'юніті маркетологів, продуктологів, аналітиків, поділитись своїми труднощами і дізнатися, як вони вирішують власні. Так, я маю доступ до різних матеріалів: результати маркетингових кампаній, курси, лайви із різними департаментами, які розповідають, як виходитимуть з кризи через пандемію. Я також вчуся бути відповідальною за свій розвиток і не чекати уваги від менеджера.

Про лекторство на курсі Руслана


Коли я розповіла на Facebook, що починаю працювати в Booking.com, отримала дуже велике охоплення — мене вітали навіть люди, з якими давно не спілкуємось. Тоді ж написав Руслан і попросив відповісти на кілька запитань для його посту. Я дуже зраділа, бо весь цей час стежила за його публікаціями. Коли ще на курсі дізналась про невелику різницю у віці між нами, здивувалась його досвіду й мисленню, але з іншого боку заспокоювала себе: значить, я теж можу досягти такого результату. Пізніше на співбесідах, коли мене запитували, за ким стежу в сфері маркетингу, я розповідала про свого викладача з України. Справді, знання з курсу Руслана часто допомагали мені в роботі.

Після тієї розмови він запропонував провести відеопрезентацію для його курсу про експерименти в Booking.com, а потім сказав: «Слухай, ти прикольно розповідаєш. А давай ти проведеш цілий тиждень на моєму курсі в Проджекторі?» Зі студентами Руслана я поділилася досвідом роботи з SQL — тим, чим займаюся щодня, і тим, що так потрібно у сучасному маркетингу. Моєю мотивацією було допомогти студентам позбутися залежності від аналітиків.
Я хотіла, щоб після тижня моїх лекцій студенти зрозуміли: у функціональній команді спеціалісти мають бути автономними і доповнювати одне одного. Це як у стосунках: потрібно не залежати, а підтримувати одне одного.

Про власний курс Growth Analytics

Якось ми з Русланом обговорювали, що тема growth хакінгу має великий потенціал в Україні, але сама позиція growth manager або growth analyst ще не популярна на ринку праці. Є дві проблеми: перша — немає посади growth менеджера, друга — аналітиків просять виконувати дуже специфічні задачі і вони в основному займаються дескриптивною аналітикою замість визначення інсайтів, як компанії вирости. Отже, на українському ринку це історія не про пошук потенційних змін, а вивчення можливостей пост фактум.

У тій розмові ми дійшли висновку, що є потреба структурованого курсу: як пройти етапами аналітики, як представити інсайти дослідження так, щоб зрозуміти потрібні рішення для росту. Ідея мого курсу — допомогти людям, які хочуть працювати у великих компаніях чи продуктових стартапах з наявними базами даних. На власному досвіді, коли я переходила в європейську компанію, я вивела для себе формулу, як варто займатися аналітикою. Пропустивши через себе теорію і практику, я визначила, як швидко отримати базу growth аналітика.

В Україні справді не вистачає мислення, орієнтованого на ріст. Розуміючи це, я бачу великий потенціал у курсу. Навіть якщо ваша посада сьогодні — маркетолог. У моєму випадку навчання стало сильним поштовхом, тому я розумію, наскільки важливо передавати знання далі.

На власному курсі Growth Analytics Даша за два місяці занурить у три головні складові аналізу. За цей час студенти дізнаються ще й про інжиніринг даних, управління й планування аналізу та навчаться писати якісні SQL-запити.

Текст: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Courses
Сподобалась стаття?