Гараж
Персоналізація, більша залученість та менше тиску. Як AI трансформує освіту
З одного боку, тест на кваліфікацію (ви людина-людина чи людина-природа), паперові підручники, конспекти вручну й інші пункти списку стереотипних атрибутів освіти можна продовжувати довго. З іншого — новини на кшталт "штучний інтелект намалював кімнату за описом, створив пісню, виграв у гру". Звучить як абсолютно паралельні світи, проте їх спокійно можна поєднати між собою. Навіть більше — їх вже поєднують.

Розповідаємо про деякі з AI-рішень, які допомагають трансформувати освіту та як саме вони це роблять.
Системи оцінювання

Ми звикли до стандартизованих системи оцінювання за 5-ти, 12-ти чи 100-бальною системою. А оцінка — суб'єктивне рішення конкретного вчителя чи викладача, яке до того ж, забирає велику частину його часу. Часу, який можна було б витратити на підготовку до занять чи живого спілкування зі студентами. Штучний інтелект допомагає зробити оцінювання більш об'єктивним та пришвидшити цей процес.

Поки що дуже рано говорити про повну заміну AI викладача в процесі перевірки завдань. Особливо, якщо це стосується есе та фідбеку. Проте вже зараз існують рішення, які йдуть до цього.

Наприклад IntelliMetric — AI-рішення, яке використовується для перевірки есе. Окрім швидкого результату, воно також одразує вказує на сильні і слабкі сторони та перевіряє ще й внесені після першої ітерації правки.

Ще одне рішення — Gradescope. Компанія пропонує інструменти для оцінювання письмових іспитів та виконання домашніх завдань.
Адміністративні завдання

Крім навчальних програм і методів навчання, технології штучного інтелекту можуть оптимізувати процеси управління для освітніх установ. Наприклад, інструменти, щоб правильно спроєктувати класи чи курси відповідно до кількості учасників та їх інтересів. Завдяки аналітичній інформації керівництво школи також може своєчасно розуміти, як краще перерозподілити фінансові ресурси.

AI може забрати на себе й шмат адміністративних завдань. Такі як пропрацювання навчальних планів чи заповнення необхідної документації, зокрема й щодо успішності учнів чи студентів. Також нейронні мережі можуть давати поради про те, де у школяра/студента є прогалини та як їх усунути.

Наприклад, британський стартап Century Tech — платформа, яка використовує когнітивну нейробіологію та аналітику даних для створення індивідуальних планів навчання та скорочення робочих навантажень для інструкторів та викладачів.

Платформа використовує AI для відстеження успішності студентів, виявляє пробіли в знаннях та пропонує особисті рекомендації щодо навчання та відгуків. Century також надає вчителям доступ до корисних інструментів і скорочує час на планування, оцінку та управління домашніми завданнями.
Вибір професії та вишу

Системи вибору професії на кшталт «людина-людина» вже не працюють. А вибір університету швидше пов'язаний з тим, що «на слуху», ніж з конкретними програмами, факультетами та викладачами. Деякі AI-інтсрументи намагаються виправити це.

Наприклад, індійський ed-tech стартап Leverage Edu допомагає абітурієнтам підібрати найрелевантнішу програму на основі їх академічних й інших професійних кваліфікацій та інтересів. Це дає студентам доступ до вибору програм або вишів, для яких вони найкраще підходять і де їм буде найбільш цікаво навчатися.

Також кілька дослідників опублікували в науковому журналі опис своєї системи, що допоможе обрати нову професію, враховуючи наявні навички та досвід людини. Важливість цього рішення автори мотивують тим, що скоро частина професій може автоматизуватися, проте натомість з'являться нові.

Хоча все ж варто звернути увагу на те, що наразі в Україні такі рішення важко реалізувати. Точніше, вони поки не мають сильного сенсу оскільки спеціальності в нас занадто широкопрофільні.
Боротьба з плагіатом

Та ж ситуація і з плагіатом. Сучасні рішення вже використовуються, зокрема й українськими університетами, для перевірки робіт на плагіат. Вони одночасно зменшують навантаження на виладачів, підвищують швидкість та якість перевірки.

Найпопулярнішою в Україні є платформа — Unicheck. Вона не тільки перевіряє академічні роботи на плагіат, а й захищає персональні дані й надає кожному університету власне сховище.
Персоналізація

TikTok, Netflix, Instagram, Spotify, YouTube вкладають величезні кошти в розвиток власних рекомендаційних систем. Для чого? Щоб збільшити час проведений на сайт та пропонувати саме той контент, який найбільш цікавий кожній конкретній людині. Так чому цього ж не робити, але в освіті? Питання, звичайно ж, риторичне.

Штучний інтелект може підтримувати студентів, вивчаючи їх історію навчання і пропонуючи моделі навчання, на які вони, швидше за все, добре відреагують. За наявності правильних даних він може створити повний профіль учня для персоналізації навчального матеріалу.

Наприклад, адаптивна платформа навчання (ALP) Kidaptive містить алгоритми штучного інтелекту, які допомагають навчальним закладам збирати дані і підвищувати залученість учнів/студентів. Платформа враховує сильні й слабкі сторін кожного студента та навіть прогнозує ймовірну майбутню академічну успішність.
Інклюзивність

Впровадження штучного інтелекту відкриває нові способи взаємодії для студентів з інвалідністю. У перспективі нейронні мережі можна буде навчити для допомоги студентам з різними видами інвалідності.

Крім того, згадана раніше персоналізація навчального процесу теж може допомогти підібрати навчальний підхід під кожну конретну людину

Тема використання AI для підвищення інклюзивності освіти в 2020 році навіть обговорювалася на рівні ЮНЕСКО.
На зв'язку 24/7

Деякі університети вже використовують штучний інтелект для того, щоб допомагати студентові та мотивувати його. Популярністю у світових університетів наразі користується формат чатботів. Чатботи можуть допомогти студентові з пошуком необхідної літератури, аудиторії, вирішення бюрократичних питань, а за потреби — і зв'язати з викладачем.

Наприклад, Стаффордширський університет в Англії пропонує студентам «цифрового друга» на ім'я Beacon, який надає персоналізовану інформацію про розклад студента, радить літературу, допоможе зв'язатися з викладачем та має відповіді на 400 популярних запитань. Помічника, що працює за схожим принципом, має також австралійський Університет Дікина.
Університет Аризони ж використовує голосового асистента для онбордингу нових студентів. Студенти отримують Amazon Alexa, ня яку попередньо завантажений помічник. Він може підказати студентам події в університеті, години роботи будівель в кампусі, відповісти на популярні питання щодо академічного календаря тощо.
Менше морального тиску

Уроки, пристосовані до потреб різних навчальних груп, дозволяють учням припинити порівнювати себе одне з одним. Крім того, раніше студент повинен був звернутися за допомогою до вчителя перед класом/аудиторією. Тепер же достатньо ввести запит за допомогою особистого віртуального помічника і отримати миттєве пояснення.

Ці можливості, які пропонують засоби штучного інтелекту, виводять особистий прогрес на перший план, зменшуючи тиск. Менший тиск означає менший стрес і більше ентузіазму до навчання.
Автор: Денис Пристай
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась стаття?