ГАРАЖ

Афілейт-маркетинг: як працює індустрія та як допомогти своєму продукту

Павло Шишкін працює Senior Affiliate Marketing Manager у MacPaw. До старту свого курсу Affiliate Marketing у Projector він розповів про індустрію цього напрямку загалом та його роль у розвитку продукту. Ділимося конспектом лекції.
дівчата пускають паперовий кораблик

Що ж таке афілейт-маркетинг?

Уперше цей термін я почув у 2014 — тоді працював у компанії, яка займалася спортивними прогнозами. Спочатку я завантажував на сайт контент, але обов'язки часто змінювалися й однією із задач постало збільшення трафіку. За останні 5 років у різних компаніях і проєктах я розібрався, як працює екосистема; зараз у MacPaw я роблю все, щоб принести користь продукту.
Якщо коротко, партнерський маркетинг — це просування чужих товарів і послуг за домовлену заздалегідь винагороду.
Афілейт-маркетинг може здаватися новою штукою, але це не так. У 1988 PC Flowers Inc. придумала першу просту воронку: їхній партнер телефонував постійним клієнтам із власної бази й рекомендував придбати квіти в компанії; за кожен проданий букет він міг отримати кілька доларів. Через кілька років з'явилася система Amazon Partners, яка є ближчою до сучасного формату. Спочатку вони працювали тільки з книгами, але поступово розширювали категорії товарів, тож могли збільшувати і різноманіття дій.

В основі такого партнерства коопераційне зусилля: чим більше людей залучені, тим більше вони можуть заробити. Тепер партнерські програми — це місце зустрічі рекламодавця і партнера. Наприклад, ви ведете сайт, що пише про подарунки; найкращий спосіб монетизувати свій трафік — стати партнером PC Flowers Inc. Це можна зробити завдяки унікальному лінку, який ви прикріпите до згадки про квіти та з кожного продажу партнера зможете отримати заробіток.

Якщо прибрати згадку проміжних учасників, то афілейт-маркетинг з тих пір і досі виглядає так: є партнер — відбувається «вжух!» — партнер та рекламодавець отримують дохід. Головне зараз — розібратись, який саме вжух потрібно зробити.
паперові кораблики

Які існують типи партнерів?

Розбираємо, з ким ми співпрацюємо у MacPaw.
1
Медіабайєри. Це окремі люди. Скажімо, за 3 км від мене сидить такий самий Павло, який купує рекламу у фейсбуці, та спрямовує її на мій продукт. За кожну покупку він отримає фіксовану суму. Але окремі медіабаєри оперують невеликими бюджетами, їм треба пройти довгий шлях, щоб могти витрачати гроші на рекламу чужих продуктів.
2
Медіабаінгові агентства/арбітражні команди. При об'єднанні зусиль кількох людей бюджети збільшуються, тож з'являється можливість оперувати іншими цифрами та швидше масштабуватися.
3
SEO та контент-сайти. Є ціла індустрія зі створення SEO-заточених сайтів про окремі теми. Наприклад, ми співпрацюємо з macworld.com — це відоме видання про новинки від Apple; за ключовими запитами в мережі чи прямо на сайті люди можуть дізнатися про наш продукт.
4
Кешбек-платформи. Зараз добре відомий алгоритм кешбеків банківських провайдерів, наприклад, у Monobank. Якщо говорити про звичне розуміння кешбеку, то ось як це працює: ми платимо LetyShops 30% чеку від покупки з їхньою участю, з яких 15% вони обіцяють користувачеві всередині платформи, а решту залишають собі.
5
Інфлуенсери. Tech Steve отримує від MacPaw комісію за кожен продаж через його лінк на YouTube-каналі, а Miss.freddy — через її інстаграм. Ми навіть мали кейс виходу в китайському аналогу тік-току Douyin. Це доволі прості інтеграції: домовилися про контент, інфлуенсер опублікував — нам залишилося лише спостерігати за трафіком та продажами, а потім зробити виплату.
дівчина на фоні Дніпра
6
Ad networks/рекламні мережі. Насправді це рідкість, але MacPaw користується і цим типом партнерства. Провайдери на кшталт Revcontent, Taboola, Outbrain поєднують тисячі сайтів, на яких розміщені інструменти для показу реклами. Ми звертаємось до них, коли нам заздалегідь невідомо, чи спрацює їхній трафік з нашими продуктами, тож робимо тестові спроби. Оплачувати в такому разі ми будемо не клік чи показ, а відсоток від продажів.
7
Партнерські мережі. Тут можуть реєструватися і паблішери, і медіабаєри, а також інфлуенсери. Усі вони шукають рекламодавців, щоб ефективно монетизуватися. Ось, напевно, найвідоміші: Perform [cb], MaxBounty, Admitad.
8
Смартлінки. Уявіть, що у вас великий холдинг і задача редакційних команд — випускати якомога більше контенту. Як рекламодавець ви розумієте: на всіх згаданих продуктах можна заробити. Skimlinks.com розробили js-скрипт, який потрібно розмістити в head html-коду вашого сайту і цей скрипт автоматично знайде всі згадки продуктів на сторінках. До них він підставить лінк і таким чином холдинг зможе заробити без залучення команди, яка має вручну проставляти лінки.

Які моделі оплати використовують афілейт-маркетологи?

Залежно від вертикалі розберемо, які моделі найчастіше залучають ті чи інші бізнеси.
1
Nutra. Сюди входять різні препарати для краси та здоров'я; найчастіше залучають COD offers — оплата готівкою в момент доставки, але по суті це оплата за продаж.
2
Dating. Сервіси для знайомств часто залучають одну чи кілька моделей, а залежно від країни походження користувача може змінюватись і ціна:

— single opt-in — оплата за реєстрацію користувача без підтвердження електронної пошти;
— double opt-in — оплата за реєстрацію з підтвердження пошти;
— sale — купівля всередині сервісу.
3
Betting та Gambling. В обох категоріях зазвичай працюють з партнерами на таких умовах:

— first deposit — партнер отримує виплату за перший внесок користувача, якого він привів;
— revshare — відсоток від суми програних ставок за весь час перебування на платформі.
4
Sweepstakes. Партнер отримує оплату за кожну людину, котра приєдналася до лотереї. Модель CPL (cost per lead) у цьому випадку виглядає так: користувач вносить кілька доларів задля спроби виграти останню модель iPhone, а партнер може отримати від рекламодавця фіксований рейт за кожного учасника лотереї.
кораблик на воді
5
Software. Виробники програмного забезпечення часто використовують усі доступні моделі. Тому можуть платити партнеру як за кожен продаж (CPS), за кожну інсталяцію продукту (CPI), так і ділитися виручкою від чеку (RevShare).
6
E-commerce/товарний бізнес. Сюди належить усе пов'язане з одягом, взуттям, технікою тощо. При роботі з єдиним товаром, це може бути CPS або RevShare.
7
Crypto. Такі компанії є трендом останніх 4 років. Є багато платформ, які пропонують трейдити біткоін і заробляти на цьому. Почасти крипто нагадує гемблінг, тому що часто платформи, які займаються залученням користувачів на криптотрейдинг, користуються або шахрайськими схемами, або вигаданими історіями успіху. Виплати можуть сягати космічних 700$ за юзера з Норвегії, що зробив перший депозит на платформі.

Як допомогти продукту за допомогою афілейт-маркетингу?

По-перше, залучайте різні канали і стежте за кількістю трафіку — він не має превалювати на якомусь із них. Оскільки інерція є дуже низькою, вам постійно треба працювати над диверсифікацією трафік-міксу.

По-друге, постійно комунікуйте з командами партнерів. Їхні креативи не повинні бути неякісними чи відрізнятися від вашої айдентики. У MacPaw ми комунікуємо свої оновлення з партнерами завдяки регулярним листам.

По-третє, синхронізуйтеся з PPC-відділом. Зазвичай у компанії, яка рекламує свій продукт, є департамент для роботи з платним трафіком. Так, ми спілкуємось зі своїми таргетологами, щоб залучити партнерську допомогу на окремих кампейнах.

Зрештою, налагодіть регулярну комунікацію відділу продукту з маркетинговим. Буває, що наші бренд-менеджери запускають кампейн із конкретними ютуберами і потім діляться його результатами, які ми використовуємо для своїх задач.
Переглянути лекцію Павла ви можете на нашому YouTube-каналі. А отримати навички, щоб розвинути партнерський маркетинг у своїй компанії, радимо на курсі від Projector.

Текст: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась підбірка?